Fulfillment Hizmeti Nedir?

Fulfillment Hizmeti Nedir?

Ticari veya lojistik anlamda fulfillment terimi e-ticaret yapan işletmelerin siparişlerinin depolamasından, paketlemesine ve teslimine kadar olan tüm süreci ifade eder. Fulfillment hizmeti ise e-ticaret yapan işletmelerin depolama, paketleme, teslimat ve müşteri memnuniyetine kadar olan tüm lojistik ve operasyonel süreçlerini kapsar. Fulfillment hizmeti satın alma sonrası operasyonlar, e-ticaret lojistiği veya sipariş karşılama olarak da sektörde tanımlanmaktadır.

Bu yazımızda fulfillment hizmeti için genel hatlarıyla fulfillment nedir, fulfillment nasıl yapılır sorularına yanıtlar vereceğiz. E-ticaret ile ilgili olan hemen herkesin ihtiyaç duyacağı bu bilgileri hazırsanız paylaşmaya başlıyoruz.

Başlamadan önce fulfillment ile ilgili merak edilen soruları sizlere yol göstermesi adına kısaca cevaplıyoruz.

Fulfillment hizmeti kimler için uygun?

Fulfillment hizmeti e-ticaret maliyetlerini optimize etmek, müşteri deneyimini iyileştirmek, global pazara açılmak, operasyon süreçlerini güçlendirmek, strateji geliştirmek ve satışları artırmak isteyen herkes için uygundur.

Fulfillment hizmeti aldığımda nelere sahip olurum?

Fulfillment hizmeti ile online alınan siparişlerin paketlenmesi, etiketlenmesi, sevkiyatının yapılması, müşteriye teslim edilmesi, iade süreci ve müşteri hizmetleri sürecinin tamamını kapsayan bir sürece sahip olursunuz.

Nasıl fulfillment hizmeti alabilirim?

Fulfillment, e-ticaretin tüm operasyonel süreçlerinin tamamının tek bir sistemde toplanmasıdır ve bu işi gerçekleştiren profesyonel sağlayıcılar vardır. fiCommerce olarak bizler de fulfillment hizmeti için sizlere tam kapsamlı destek vermekteyiz.

Fulfillment nedir?

Fulfillment kelimesi İngilizce’de “yerine getirme”, “tamamlama” anlamlarını taşır. Genel olarak bir görevin veya taahhüdün yerine getirilmesi anlamına gelir. E-ticaret şirketleri için, artan sipariş hacmi ve ürün çeşitliliği beraberinde operasyonel süreçleri de yürütmeyi getirir. Artan iş hacmi ile tüm siparişleri hızlı ve hatasız bir şekilde karşılanması zorlayıcı hale gelebilir. Fulfillment işte tam da bu noktada devreye girer ve tüm bu zorlu operasyonel süreci A’dan Z’ye yöneterek çözümler sunar.

Fulfillment avantajlı mıdır?

Günümüzde e-ticaret yapan işletmelerin çoğu fulfillment hizmetini hizmet sağlayıcılarından almayı tercih etmeye yönelmektedir. Çünkü fulfillment hizmeti ile e-ticaret işletmeleri siparişleri karşılama, siparişin gerektirdiği paketlemenin yapılması, etiketlenmesi, sevkiyatının yapılması süreçlerinde daha hızlı ve sorunsuz bir süreç yaşarlar. Hızlı ve sorunsuz teslimat ile müşterilerinin iyi izlenimlerini kazanırlar. Fulfillment hizmeti alan e-ticaret firmalarının iş yükü azalır, operasyonel maliyetleri hafifler ve operasyonel süreçte aksamalar yaşanmasının önüne de geçmiş olurlar.

fiCommerce öneriyor: E-ticaret işiniz için fiCommerce’ten fulfillment hizmeti alabileceğinizi unutmayın! Size özel çözümlerimizi incelemek için linke tıklayın!

Fulfillment hangi aşamalardan oluşur?

E-ticarette fulfillment süreci online bir satış siparişi alındığında başlar ve bu siparişin müşteriye teslim edilmesine kadar sürer. Bu sürecin belirli aşamaları vardır. Bu aşamaların hepsi birbiriyle bağlantılıdır ve kusursuz olarak işlediğinde e-ticarette başarılı olursunuz. Başarıya giden yolun da aşamaları aşağıdaki gibidir:

1. Depolama ve stok yönetimi

Depo ve stok yönetimi fulfillment sürecinin en önemli başlangıç aşamasıdır. E-ticaret yapan işletmeler, satışa hazır olan ürünlerini ürünün ihtiyacı olan şekilde  depolar ve stoklarını tutar. Depo olarak kullanılan alanlarda genelde nakliye ekipmanları, paketleme malzemeleri, stok sayım aletleri gibi araçlar bulunur.

2. Sipariş alımı

Müşteriler e-ticaret platformları veya işletmelerin web siteleri aracılığıyla ürün veya hizmetleri sipariş eder. Sipariş detayı, müşteri bilgileri, ürün bilgileri, ürün adedi ve teslimat adresi gibi önemli ayrıntıları içerir.

3. Sipariş toplama

Siparişte yer alan ürünler toplanmasıdır. Sipariş içeriğindeki ürünlerin tüm parçalarının eksiksiz olarak toplanması gerekir. Çok parçalı ürünlerin depolanması farklı yerlerde olabileceği için sipariş edilen ürüne ait tüm parçaların eksiksiz olarak bir araya toplanıldığından emin olunmalıdır.

4. Siparişin paketlenmesi

Toplanan ürünlerin uygun ve güvenli ambalaj malzemeleri kullanılarak paketlenmesidir. Örneğin nakliye sürecinde kırılabilir olan ürünlerin paketlemesi ‘kırılabilir’ uyarıları içeren bir paketleme ile yapılmalıdır. Kargoda ürünü gelebilecek herhangi bir zararın önlenmesi için ürüne uygun bir paketleme yapılmalıdır. Ayrıca talep edilmesi durumunda ürün paketlemesi hediye paketi olarak da yapılabilir. Paketin içine hediye notu, teşekkür notu,  promosyon ürünleri, marka ya da ürünü tanıtıcı insertler vs de talep doğrultusunda eklenebilir.

5. Etiketleme ve hazırlık

Paketler, müşteri adresi, nakliye bilgileri ve barkod gibi bilgileri içeren etiketlerle donatılır. Bu aşama teslimatın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için kritik bir öneme sahiptir.

6. Kargo ve nakliye

Paketler, seçilmiş nakliye yöntemi (örneğin, kurye veya genel kargo gibi) kullanılarak gönderilir. Müşteriye teslimat süreci hakkında bilgilendirme için takip numarası iletilir. Böylece müşteri siparişinin nerede olduğunu takip edebilir. Ayrıca tek bir kargo firmasına bağlı kalmadan ürün satış hacmine, kargo firmasına dağıtım ağına vs bağlı olarak birden fazla kargo şirketiyle çalışılabilir.

7. Teslimat ve müşteri hizmetleri desteği

Müşteri ürünü teslim aldıktan sonra teslimat süreci sona erer. Müşteri iletişim desteği tüm bu süreçte ve teslimat yapıldıktan sonra müşterinin sorularını yanıtlama, olası iade veya ürün değişiklikleri için müşteriye gerekli yönlendirmeleri mail, çağrı veya mesaj yoluyla kapsamlı bir müşteri hizmetleri desteği ile sağlamalıdır.

8. İade ve değişim işlemleri

Müşteri ürünü iade etmek veya değiştirmek istediğinde, bu işlemin iade koşullarına göre yapılması ve müşteriye ücret iadesinin yapılması sürecidir.

Tüm bu aşamalar temel fulfillment sürecini oluşturur. E-ticaret yapan işletmeler bu süreci optimize etmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için teknolojik araçlar, veri analitiği ve stratejik planlama gibi yöntemler kullanmalıdır. Bu süreçlerin her biri ile ilgilenmek e-ticaret yapan işletmeler için iş yükü ve büyük maliyetler oluşturur.

İlgili içerik: Fulfillment süreçleri ile ilgili içeriklerimizi okuyarak bilgi almaya devam etmek isterseniz fulfillment hizmeti almalısınız yazımıza da göz atabilirsiniz.

FULFILLMENT ÇÖZÜMLERLE SATIŞLARINIZI ARTIRIN

E-ticaret işinizi büyütmek, global pazara açılmak ve uçtan uca çözüm desteği almak için bize ulaşın.

İlgili Gönderiler