Abonelik modeliyle e-ticaret nedir?

Abonelik modeliyle e-ticaret nedir?

Markalar trendlerden ve rekabetten geri kalmamak için sürekli yeni stratejiler geliştiriyor ve e-ticaret zaman içerisinde değişim geçiriyor. Abonelik modeliyle e-ticaret de bu yükselişteki trendlerden biri. Abonelik modeliyle e-ticaret sistemi, tüketicileri müşterilere dönüştürmeyi amaçlayan markalar yerine artık müşterileri de abonelere dönüştürmeye odaklanıyor. Popüler pazaryeri Shopify’ın hazırladığı rapora göre 2023 yılının sonuna kadar doğrudan tüketiciye satış yapan markaların %75’inin abonelik sunacağını öngörüyor.

E-ticarette abonelik modeli

E-ticarette abonelik modeli, müşterilerin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere sürekli olarak abone olmalarını sağlayan bir iş modeli. Farklı abonelik türlerinin yer aldığı bu model, ihtiyaçlar bazında şekilleniyor. Bu modellerin herhangi birinde sistem aynı temel üzerine inşa ediliyor. Hizmet ya da ürün tekrar eden dönemlerde satın alınıyor veya satın alınmasına yönelik taahhüt veriliyor.

Abonelik sistemiyle e-ticaret çeşitleri nelerdir? 

McKinsey’i kaynak aldığımızda abonelik sistemlerinin üç gruba ayrıldığını söyleyebiliriz. Sipariş yenileme aboneliği, keşif aboneliği ve ayrıcalık aboneliği bu üç modeli oluşturuyor. 

1. Sipariş yenileme aboneliği

Kullanıcıların düzenli olarak ihtiyaç duyduğu bir ürününüz varsa sipariş yenileme aboneliği ile e-ticaret yapmak sizin için oldukça kazançlı bir yöntem olabilir. Örneğin kahve, su, temizlik ya da kişisel bakım ürünlerinin satışını gerçekleştiriyorsanız indirimli fiyatlar, ücretsiz kargo gibi avantajlar sunarak abonelik sistemiyle sadık müşteriler kazanabilirsiniz. 

Sipariş yenileme aboneliği modeline örnek

 • Sipariş yenileme aboneliğinin dünyadaki en başarılı örneklerinden biri olan Amazon’un Subscribe&Save programı, ev ya da iş yerlerinde düzenli olarak ihtiyaç duyulabilecek her şey için %15 indirim ve ücretsiz kargo imkanıyla hizmet veriyor. 
 • Dollar Shave Club ise traş bıçağı başta olmak üzere kişisel bakım ürünlerini uygun 

2. Keşif aboneliği

Keşif aboneliği olarak adlandırılan abonelik modelinde kullanıcılar teslim alacağı ürünlerin kategorisini bilir ancak ürünler hakkında net bir bilgi sahibi değildir. Müşterinin temel motivasyonu kendini mutlu etmek ve şaşırtmaktır. Kıyafetler, aksesuarlar, kozmetikler, atıştırmalıklar, kitap ve hobi malzemeleri bu abonelik modeli için çok uygundur. Kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak ve uzmanların oluşturduğu ürün seçkilerine yer vermek müşterilerinizin kalplerini kazanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin stil danışmanı tarafından, kullanıcı tercihlerine ve sezon trendlerine uygun olarak hazırlanmış kombinlerden oluşan aylık kutu abonelikleri ilgi çekici olabilir. 

Keşif aboneliği modeline örnek

 • KiwiCo, çocukların yaşlarına uygun olarak özenle hazırlanmış bilim ve sanat projelerini bir kutuya sığdırıyor. 25 milyondan fazla sipariş alan KiwiCo, çocukları aileleriyle birlikte inşa etmeye ve keşfetmeye teşvik ediyor.
 • Bitki dostu abonelik modellerinden biri olan Horti, ilk ay bakımı kolay bir bitkiyi evinize gönderiyor. Basit önerilerle yanınızda oluyor ve bitki bakımı konusunda kalıcı alışkanlıklar geliştirmenizi destekliyor. Her ay yeni bir bitkiyle kapınızı çalıyor ve 6 ay boyunca adım adım sizi egzotik türlerle tanıştırıyor.

3. Ayrıcalık aboneliği 

Ayrıcalık aboneliği ile kullanıcılara abonelik yoluyla çeşitli ayrıcalıklar sunuluyor. E-ticarette abonelik modeliyle alışveriş yapmak kullanıcılara uygun fiyatlarla kişiselleştirilmiş ürünler ve deneyimler yaşama fırsatı veriyor. 

Ayrıcalık aboneliği modeline örnek 

 • Dünyanın en büyük pazar yerlerinden biri olan Amazon, Amazon Prime aboneliği ile ücretsiz kargo, dizi, film ve oyunlara erişim imkanı sunuyor. 

Peki e-ticaret girişiminiz varsa ya da başlamayı düşünüyorsanız abonelik modeli size ne kazandırır? Hangi abonelik modeli harika bir fikrin başlangıcı olur? 

Abonelik modeliyle e-ticaretin avantajları nelerdir? 

Abonelik modeliyle e-ticaret işi yaparak gelirinizi daha net bir şekilde öngörebilir, işletmenizi büyütmek için planlamanızı yapabilirsiniz. Birçok abonelik yönteminde ücret tek seferde ödenir, bu da nakit akışını yönetmeyi çok daha kolay bir hale getirir. Sadık tüketicilere sahip olduğunuz için yeni müşteri kazanmak için daha az harcama yapabilirsiniz. Shopify verilerine göre sadık müşteriler, yeni müşterilerden %67 daha fazla harcama yapıyor. 

1. Kolay alışveriş 

Abonelik modeliyle müşteriler sıkça aldıkları ürünleri zamandan tasarruf yaparak çok daha zahmetsiz bir şekilde alabiliyor. Yıllık ya da aylık olmak üzere belirli periyotlarda yapılacak düzenli ödemelerle abonelik hizmeti alabilir ve böylelikle satın alacağı ürüne düzenli olarak ve daha az zaman harcayarak ulaşabilir.

2. Bütçe dostu

Müşteriler abonelik modelleriyle satın aldıkları ürün için yapacakları yıllık ödemelerle çok daha ekonomik bir satın alma gerçekleştirebilir.

3. Sadık komünite

Bir ürünü sıkça alan, bir markadan tekrar tekrar alışveriş yapan müşteriler memnun kalma oranlarına göre bir başka markayı daha düşük oranda tercih edecektir. Abonelik modeliyle müşteri sadakati, daha kalıcı bir zemine oturabiliyor.

4. Kişiselleştirilmiş ürün

Ürün türüne göre markalar müşterileri için ürünlerini özelleştirebilir ya da kişiselleştirebilir. İyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak ve bunun çok daha ötesinde müşteri ile bağ kurmak, uzun sürecek bir yolculuğun başlangıcı olacaktır.

Müşterilerle uzun ve kalıcı ilişkiler kurulur.Müşteriler ayrıcalık ve özel hissederek bağ kurar.Gelir ve giderler kolayca takip edilebilir.
Sipariş ve ödeme takibi otomatize edilerek kolaylaşır.Tek tuşla abonelik başlatılabilir ya da iptal edilebilir.Müşteriler için daha ekonomik ve sürdürülebilir alışveriş sağlanır.

E-ticarette abonelik modelini nasıl kullanabilirsiniz?

Abonelik modeli sunduğu avantajlarla oldukça çekici bir e-ticaret seçeneği. Ancak abonelik iptallerinin olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Müşteri kaybını azaltmak ve abonelik modeliyle başarıya ulaşmak için ipuçlarını inceleyelim. 

 • Abonelik modelini kullanıyorsanız müşterilerinizle uzun süreli bir ilişkiniz var demektir. Bunu iyi değerlendirin. Kullanıcı verilerini analiz edin ve kişiselleştirilmiş öneriler, teklifler, indirimler sunun. 
 • E-ticaret altyapısını seçerken Shopify, Magento, WooCommerce gibi tüm seçenekleri inceleyin ve abonelik modeli için ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak doğru kararı verdiğinizden emin olun. 
 • Otomatik yinelenen abonelikleri teşvik edin, böylece aboneliklerini yenilemeyi unuttukları için müşterilerinizle vedalaşmak zorunda kalmazsınız. Şeffaf ve güven temelli bir iletişim kurmak için kullanıcıları aboneliklerinin yenilenme tarihi ve ödeyecekleri tutarla ilgili e-posta, bildirim ya da SMS yoluyla bilgilendirme ihmal etmeyin.

E-ticarete başlayacaklar için abonelik sistemi ile e-ticaret fikirleri 

E-ticaret işi için ilk adımı atmayı düşünüyor ve fikir aşamasında abonelik modeli üzerine bir iş modeli arıyorsanız işte sizin için önerebileceğimiz bazı fikirler:

 • Sağlıklı atıştırmalıklar 
 • Günlük diyet yemekleri
 • Yemek hazırlama kiti 
 • Mevsim meyve ve sebzeleri
 • Dünya çayları ya da kahveleri 
 • Kedi/köpek mamaları 
 • Deterjan, şampuan, sabun gibi temizlik ürünleri 
 • Cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına özel kozmetik ürünler 
 • Taze çiçekler 
 • Çocukların gelişimine uygun oyuncaklar ve kitaplar
 • Koleksiyonerlere özel plak, figür gibi niş ürünler

E-ticarete başlamak için neler gerekli yazımıza da göz atmanızı öneririz. İlk aşamada nelere ihtiyaç duyacağınızı, yol haritanızı nasıl hazırlayacağınızı bu içeriğimizde keşfedebilirsiniz.

Öne Çıkan Gönderiler