Yükselen trend: Abonelik modeliyle e-ticaret 

Yükselen trend: Abonelik modeliyle e-ticaret 

Markalar her yeni günde yeni stratejiler geliştiriyor ve e-ticaret zaman içerisinde değişim geçiriyor. Abonelik modeli de yükselişteki trendlerden biri. Tüketicileri müşterilere dönüştürmeyi amaçlayan markalar artık müşterileri de abonelere dönüştürmeyi hedefliyor. E-ticarette abonelik modeli, müşterilerin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere sürekli olarak abone olmalarını sağlayan bir iş modeli olarak dikkat çekiyor. 2023 yılına kadar doğrudan tüketiciye satış yapan markaların %75’inin abonelik sunacağı öngörülüyor. (Shopify)

Abonelik sistemiyle e-ticaret çeşitleri nelerdir? 

McKinsey abonelik sistemlerini üç gruba ayırıyor: 

 • Sipariş Yenileme Aboneliği
 • Keşif Aboneliği
 • Ayrıcalık Aboneliği

Sipariş yenileme aboneliği

Kullanıcıların düzenli olarak ihtiyaç duyduğu bir ürününüz varsa sipariş yenileme aboneliği ile e-ticaret yapmak sizin için oldukça kazançlı bir yöntem olabilir. Örneğin; kahve, su, temizlik ya da kişisel bakım ürünlerinin satışını gerçekleştiriyorsanız indirimli fiyatlar, ücretsiz kargo gibi avantajlar sunarak abonelik sistemiyle sadık müşteriler kazanabilirsiniz. 

Sipariş yenileme aboneliğinin dünyadaki en başarılı örneklerinden biri olan Amazon’un Subscribe&Save programı, ev ya da iş yerlerinde düzenli olarak ihtiyaç duyulabilecek her şey için %15 indirim ve ücretsiz kargo imkanıyla hizmet veriyor. Dollar Shave Club ise traş bıçağı başta olmak üzere kişisel bakım ürünlerini uygun fiyatlarla kullanıcılara ulaştırarak milyonlarca dolarlık ciro yapıyor. 

Keşif aboneliği

Keşif aboneliği dediğimiz abonelik modelinde kullanıcılar teslim alacağı ürünlerin kategorisi bilir ancak ürünler hakkında net bir bilgi sahibi değildir. Müşterinin temel motivasyonu kendini mutlu etmek ve şaşırtmaktır. Kıyafetler, aksesuarlar, kozmetikler, atıştırmalıklar, kitap ve hobi malzemeleri bu abonelik modeli için çok uygundur. Kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak ve uzmanların oluşturduğu ürün seçkilerine yer vermek müşterilerinizin kalplerini kazanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin stil danışmanı tarafından, kullanıcı tercihlerine ve sezon trendlerine uygun olarak hazırlanmış kombinlerden oluşan aylık kutu abonelikleri ilgi çekici olabilir. 

Keşif aboneliklerinin belki de en keyifli örneklerinden olan KiwiCo, çocukların yaşlarına uygun olarak özenle hazırlanmış bilim ve sanat projelerini bir kutuya sığdırıyor. 25 milyondan fazla sipariş alan KiwiCo, çocukları aileleriyle birlikte inşa etmeye ve keşfetmeye teşvik ediyor.

Bitki dostu abonelik modellerinden biri olan Horti ise ilk ay bakımı kolay bir bitkiyi evinize gönderiyor. Basit önerilerle yanınızda oluyor ve bitki bakımı konusunda kalıcı alışkanlıklar geliştirmenizi destekliyor. Her ay yeni bir bitkiyle kapınızı çalıyor ve 6 ay boyunca adım adım sizi egzotik türlerle tanıştırıyor.

Ayrıcalık aboneliği: 

Kullanıcılara abonelik yoluyla çeşitli ayrıcalıklar sunabilirsiniz. Örneğin, dünyanın en büyük pazar yerlerinden biri olan Amazon, Amazon Prime aboneliği ile ücretsiz kargo, dizi, film ve oyunlara erişim imkanı sunuyor. 

Abonelik sistemi ile e-ticaret fikirleri 

 • Sağlıklı atıştırmalıklar 
 • Günlük diyet yemekleri
 • Yemek hazırlama kiti 
 • Mevsim meyve ve sebzeleri
 • Dünya çayları ya da kahveleri 
 • Kedi/köpek mamaları 
 • Deterjan, şampuan, sabun gibi temizlik ürünleri 
 • Cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına özel kozmetik ürünler 
 • Taze çiçekler 
 • Çocukların gelişimine uygun oyuncaklar ve kitaplar
 • Koleksiyonerlere özel plak, figür gibi niş ürünler

Abonelik yöntemiyle e-ticaretin avantajları nelerdir? 

E-ticarette abonelik modeliyle alışveriş yapmak kullanıcılara uygun fiyatlarla kişiselleştirilmiş ürünler ve deneyimler yaşama fırsatı veriyor. Peki e-ticaret girişiminiz varsa ya da başlamayı düşünüyorsanız abonelik modeli size ne kazandırır? 

 • Gelirinizi daha net bir şekilde öngörebilir, işletmenizi büyütmek için planlamanızı yapabilirsiniz. 
 • Birçok abonelik yönteminde ücret tek seferde ödenir, bu da nakit akışını yönetmeyi çok daha kolay bir hale getirir. 
 • Sadık tüketicilere sahip olduğunuz için yeni müşteri kazanmak için daha az harcama yapabilirsiniz. Shopify’ın verisine göre sadık müşteriler, yeni müşterilerden %67 daha fazla harcama yapıyor. 

E-ticarette abonelik modelini en iyi şekilde kullanmak için ipuçları 

Abonelik modeli sunduğu avantajlarla oldukça çekici bir e-ticaret seçenek. Ancak abonelik iptallerinin olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Müşteri kaybını azaltmak ve abonelik modeliyle başarıya ulaşmak için ipuçlarını inceleyelim: 

 • Abonelik sistemini kullanıyorsanız müşterilerinizle uzun süreli bir ilişkiniz var demektir. Bunu iyi değerlendirin, kullanıcı verilerini analiz edin ve kişiselleştirilmiş öneriler, teklifler, indirimler sunun. 
 • E-ticaret altyapısını seçerken Shopify, Magento, WooCommerce gibi tüm seçenekleri inceleyin ve abonelik modeli için ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak doğru kararı verdiğinizden emin olun. 
 • Otomatik yinelenen abonelikleri teşvik edin, böylece aboneliklerini yenilemeyi unuttukları için müşterilerinizle vedalaşmak zorunda kalmazsınız. Şeffaf ve güven temelli bir iletişim kurmak için kullanıcıları aboneliklerinin yenilenme tarihi ve ödeyecekleri tutarla ilgili e-posta, bildirim ya da SMS yoluyla bilgilendirme ihmal etmeyin.
[sp_easyaccordion id=”8973″]

Önerilen Gönderiler