Buybox Nedir? Buybox Nasıl Kazanılır?

Buybox Nedir? Buybox Nasıl Kazanılır?

Türkiye’de Buybox dünyada ise Buy Box olarak bilinen sistem e-ticaret işiyle ilgilenen hemen herkesin merak ettiği bir konu. Buybox pazaryerleri tarafından kullanılan bir terim.  Türkiye’de de buybox sistemini Amazon, Trendyol, Hepsiburada, n11 gibi pazaryerleri kullanıyor. Bu pazaryerlerinde aynı ürünün birden fazla satıcı tarafından satıldığını birçoğumuz fark etmişizdir. Peki aynı ürünü satan bu satıcılardan ilk karşılaştığınız hangisi oluyor? Gelin bu ilk karşılaşma anına verilen buybox kavramının ve bu sistemin tam olarak ne ifade ettiğini ve nasıl çalıştığını açıklayalım.

Buybox nedir?

Online alışveriş platformlarında ya da pazaryerlerinde satılan bir ürün için “Şimdi Satın Al” veya “Sepete Ekle” butonu ve bu butonun bulunduğu bir alan yer alır. Satıcı bu kutu aracılığı ile alıcının satın alma işlemini direkt ve kolayca gerçekleştirmesine imkan tanır. Buybox bu yüzden satışı artıracak önemli bir sistemi ifade eder. Çünkü alıcılar için satın almaya denk gelen bu kutu, satın alma sürecini basitleştirir ve hızlandırır. Bu durumda aynı ürünün birden fazla mağaza tarafından satılması halinde müşterilere en fazla fayda sağlayacak satıcının algoritmayla seçilmesi ve bu mağazanın ürününün en yukarı taşınması da buybox sistemini e-ticarette değerli bir konuma getiriyor. Buybox’ı kazanan mağaza en üst sırada yer alıyor ve diğer mağazalar da buybox puanına göre sıralanıyor.

RepricerExpress’in raporuna göre Amazon’un 2020 yılındaki satışlarının %83’ü buybox üzerinden gerçekleşti. Trendyol ise satışların yaklaşık %85’inin buybox kazanan satıcılardan gerçekleştiğini belirtiyor. Ayrıca pazar yerlerindeki listeleme sayfalarında, ürün öneri ve dijital reklam alanlarında da buybox kazanan satıcılar öne çıkarılıyor. Buybox sisteminin gittikçe değer kazandığı e-ticaret alanında sizin için bu sisteme dair bazı ipuçları sunacağız. Bu maddeleri dikkatle incelemenizi ve mümkün olduğu kadar uygulamanızı öneriyoruz.

Buybox kazanmak neden önemli?

Buybox genel olarak Amazon’a ait bir sistem olarak doğsa da günümüzde pazaryerleri bu sistemin değerlendirmesi altında devam etmekte. Amazon’un müşteri memnuniyeti için geliştirdiği buybox sistemi alışveriş yapan kullanıcılara aradıkları ve satın almak istedikleri ürünü daha iyi bir kullanıcı deneyimi, daha düzgün bir sunum, daha hızlı teslimat ve daha avantajlı fiyatlarla sunmayı hedefler. Alışveriş deneyiminden memnun kalan bir alıcı, iyi bir deneyim yaşadığı takdirde satıcıya güven kazanır ve bu deneyimini etrafıyla paylaşarak potansiyel müşterilere ulaşılmasını destekler. Bu yüzden satıcılar, bu değerli müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik formüller geliştirir.

Buybox kazanmanın yolları

Özellikle birden fazla satıcının aynı ürünü sattığı alışveriş sitelerinde nasıl buybox kazanacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Elbette bunun için sihirli bir formül olmasa da müşteri memnuniyetini artıracak yöntemler bir hayli fazla. Fiyatlandırma, müşteri hizmetleri, ürün durumu ve kargo seçenekleri gibi faktörlerin buybox kazanmadaki önemli faktörlerden olduğunu öncelikle belirtelim. Bu sistemin bir performans sistemi olduğunun da altını çizelim. Özetle satıcının iyi olması buybox kazanmayı artırır ve satıcı ödüllendirilir. Matematiksel olarak da özetlemek gerekirse Buybox = Başarılı Satıcı diyebiliriz.

1. Ürün fiyatı uygun olsun

Ürün satış fiyatının uygun olması buybox kazanmak için en önemli faktör diyebiliriz. Diğer mağazalarda da satışa sunulan ürünlerinizin fiyatını size rekabet avantajı kazandıracak şekilde ayarlamanızı öneririz. Özellikle en çok satılan ve sıklıkla favorilere eklenen ürünlerde uygun fiyat politikası izlemelisiniz. Popüler ürünleri, mağazanızı popüler hale getirmenin anahtarı olarak düşünebilirsiniz.

2. Mağaza puanını yüksek tutun

Satıcı puanının yüksek olması buybox sistemindeki bir diğer önemli kriter. Mağazanızın puanını yüksek tutmak için müşteri memnuniyetini de yüksek tutmanız gerekiyor. Ürünlerinizi satın alan pazar yerindeki kullanıcılar, ürünlerinin kalitesi, teslimat zamanı ve iade politikası gibi çeşitli etkenlere göre mağazanıza puan veriyor. Müşteri memnuniyetini ideal seviyede tutmak için müşteri ilişkileri yönetimini de titizlikle yürütmek gerekiyor.

3. Ücretsiz kargo fırsatı yaratın

Pazar yerlerinde ücretsiz kargo imkanı, satın alma kararını belirleyen vazgeçilmez bir kriter haline geldi. Ücretsiz kargo seçeneği sunmanız hem ürün satışınızı kolaylaştırır hem de sizi buybox’ta üst sıralara taşır. Kargo fiyatını, kargo firmalarıyla ya da 3. parti lojistik şirketleri ile iş birliği yaparak düşürebilirsiniz. Düşük kargo fiyatı sayesinde müşterilerinize ücretsiz kargo seçeneği sunabilirsiniz.

4. Hızlı teslimat seçeneği sunun

Buybox puanını belirleyen faktörlerden biri de hızlı teslimat seçeneği. Eğer müşteri sizseniz ve iki mağaza aynı ürünü aynı fiyata satıyorsa hızlı teslimat olanı seçmez misiniz? Mevcut koşullarda hızlı teslimat seçeneği sunmanız mümkün değilse lojistik yönetimini profesyonel bir şirkete devretmeyi düşünebilirsiniz.

5. İlgi çekici kampanyalar yapın 

Pazaryerindeki bir mağazanın kampanya yapması da buybox sırasını etkiliyor. Kampanyadaki indirim oranı arttıkça buybox için etkisi de o kadar yüksek oluyor. Pazar yerlerinin sunduğu kampanyalara katılarak ya da kendi kampanyanızı yaparak buybox kazanmaya çalışabilirsiniz.

6. Kullanıcının niyetini analiz edin

Arama motoru optimizasyonu (SEO) buybox için bir diğer önemli nokta. Online satış kanallarında organik trafik sağlamak, ziyaretçi ve görünürlük sayınızı artırmak için SEO ve içerik üzerine eğilmenizi tavsiye ederiz. Ürün başlıkları, açıklamalar ve detay bilgiler, blog yazıları ve landing page’ler gibi birçok sayfa için optimize edilmiş içerikler büyük önem taşıyor. 

7. E-mağazanızı profesyoneller yönetsin 

Buybox’ta kazanmak birçok farklı değişkene bağlı olsa da aslında tek bir formüle dayanıyor: kusursuz mağaza ve müşteri deneyimi yönetimi. Bu alanda uzman bir şirketle işbirliği yapmak buybox’ta kazanmak anlamına geliyor.

Trendyol’da buybox kazanmak

Trendyol’da satılan bir ürün bir müşteri tarafından tıklandığında buybox kazanan satıcının ürünü ilk sırada açılmaktadır. Aynı ürünü satan diğer satıcılar ise buybox puanına göre listelenerek ürün sayfasının altında yer “Ürünün Diğer Satıcıları” kısmında gösterilir. Trendyol buybox sistemi belirli prosedürler çerçevesinde şekillenmiştir. Bu prosedürler markanın sahibi veya yetkili satıcısından temin edilmesi ve ürünün ait olduğu markaya uygun listelenmesidir. Trendyol’da buybox kazanmaya giden başlıca aşamalar ise şöyle;

 • Üründe daha ucuz fiyatlandırma
 • Yüksek satıcı puanı
 • Ücretsiz kargo
 • Kampanya ve hediye gönderimleri
 • Hızlı ve hatasız teslimat

Satışlarınızdan buybox kazanabilmek için satıcı panelindeki “Otomatik Fiyatlandırma” bölümüne gelerek size uygun bir ayarlama yapabilirsiniz. Sıralamada ne kadar kalacağınızı stok durumunuza göre belirleyebilirsiniz.

Amazon’da buybox kazanmak

Amazon’da aynı ürün birden fazla satıcı tarafından satılabilir ve farklı satıcı teklifleri ile aynı detay sayfasında listelenebilir. Burada en iyi performansı sergileyen satıcılar Öne Çıkan Teklif olmak için yarışır. İyi bir satıcı, müşterilerin ilk tercihleri arasında yer alır ve bu satıcılar diğer satıcılardan çok daha fazla satış yapar. Ürüne teklif veren satıcıları dikkatlice analiz eden Amazon için en önemli konuların başında müşteri memnuniyeti gelir. Buybox’ı da satıcılarına bu analizin sonucunda paylaştırır. Öne Çıkan Teklif butonunu alabilen satıcı büyük bir avantajın sahibi olur. Amazon’daki satış hacminin büyük kısmını Öne Çıkan Teklif sahibi satıcıları oluşturmaktadır. Amazon’da Öne Çıkan Teklif sahibi olabilmek için;

 • Üründe avantajlı fiyatlandırma
 • Lojistiği doğru bir şekilde gerçekleştirme
 • Stok hatası ya da eksik ürünün olmaması
 • Hızlı kargolama ve teslimat süreci
 • Müşterileri anlama ve talepleri karşılama gibi maddeler buybox kazanımına giden yolda size yardımcı olacaktır.

Hepsiburada’da buybox kazanmak

Kargo ve teslimat süresi, ürün fiyatı, mağaza puanı, iptal ve iade ile satış adedi Hepsiburada’nın buybox kazanımındaki önemli kriterleri arasında yer alır. Müşterilerin değerlendirmeleri de satıcı puanını etkiler. Bu kriterler baz alınarak bir satıcı puanı hesaplanır. Satıcı puanı hesaplanırken 4 ana kriter dikkate alınır. 

 • Müşterilerin yaptığı satıcı değerlendirme anketi.
 • Satıcının iptal ettiği sipariş yüzdesi.
 • Siparişlerde “arızalı veya hasarlı ürün, eksik ürün, yanlış ürün” etiketlerinin oranı.
 • Satıcı kaynaklı geç kargo oranı.
İlgili Gönderiler