Buybox nedir? Buybox nasıl kazanılır?

Buybox nedir? Buybox nasıl kazanılır?

Amazon, Trendyol, Hepsiburada gibi pazar yerlerinde aynı ürünün birden fazla mağaza tarafından satıldığını mutlaka fark etmişsinizdir. Peki aynı ürünü satan bu satıcılardan ilk karşılaştığınız hangisi oluyor? İşte bunu Türkiye’de buybox, dünyada ise Buy Box olarak bilinen bir sistem belirliyor.

Kısaca buybox nedir: Aynı ürünün, birden fazla mağaza tarafından satılması halinde müşterilere en fazla fayda sağlayacak satıcının algoritmayla seçilmesi ve bu mağazanın ürününün en yukarı taşınmasıdır diyebiliriz. Buybox’ı kazanan mağaza en üst sırada yer alır ve diğer mağazalar da buybox puanına göre sıralanır.

2020 yılında Amazon satışlarının %83’ünün buybox üzerinden gerçekleştiği biliniyor (RepricerExpress). Trendyol ise satışların yaklaşık %85’inin buybox kazanan satıcılardan gerçekleştiğini belirtiyor. Ayrıca pazar yerlerindeki listeleme sayfalarında, ürün öneri ve dijital reklam alanlarında da buybox kazanan satıcılar öne çıkarılıyor. 

Mağazanızın buybox puanını artırmak için bazı ipuçları sunuyoruz. Bu maddeleri dikkatle incelemenizi ve mümkün olduğu kadar uygulamanızı öneriyoruz.

1. Ürün fiyatı uygun olsun

Ürün satış fiyatının uygun olması buybox kazanmak için en önemli faktör diyebiliriz. Diğer mağazalarda da satışa sunulan ürünlerinizin fiyatını size rekabet avantajı kazandıracak şekilde ayarlamanızı öneririz. Özellikle en çok satılan ve sıklıkla favorilere eklenen ürünlerde uygun fiyat politikası izlemelisiniz. Popüler ürünleri, mağazanızı popüler hale getirmenin anahtarı olarak düşünebilirsiniz.

2. Mağaza puanını yüksek tutun

Satıcı puanının yüksek olması buybox sistemindeki bir diğer önemli kriter. Mağazanızın puanınızı yüksek tutmak için müşteri memnuniyetini de yüksek tutmanız gerekiyor. Ürünlerinizi satın alan pazar yerindeki kullanıcılar, ürünlerinin kalitesi, teslimat zamanı ve iade politikası gibi çeşitli etkenlere göre mağazanıza puan veriyor. Müşteri memnuniyetini ideal seviyede tutmak için müşteri ilişkileri yönetimini de titizlikle yürütmek gerekiyor.

3. Ücretsiz kargo fırsatı yaratın

Pazar yerlerinde ücretsiz kargo imkanı, satın alma kararını belirleyen vazgeçilmez bir kriter haline geldi. Ücretsiz kargo seçeneği sunmanız hem ürün satışınızı kolaylaştırır hem de sizi buybox’ta üst sıralara taşır. Kargo fiyatını, kargo firmalarıyla ya da 3. parti lojistik şirketleri ile iş birliği yaparak düşürebilirsiniz. Düşük kargo fiyatı sayesinde müşterilerinize ücretsiz kargo seçeneği sunabilirsiniz.

4. Hızlı teslimat seçeneği sunun

Buybox puanını belirleyen faktörlerden biri de hızlı teslimat seçeneği. Eğer müşteri sizseniz ve iki mağaza aynı ürünü aynı fiyata satıyorsa hızlı teslimat olanı seçmez misiniz? Mevcut koşullarda hızlı teslimat seçeneği sunmanız mümkün değilse lojistik yönetimini profesyonel bir şirkete devretmeyi düşünebilirsiniz.

5. İlgi çekici kampanyalar yapın 

Pazar yerindeki bir mağazanın kampanya yapması da buybox sırasını etkiliyor. Kampanyadaki indirim oranı arttıkça buybox için etkisi de o kadar yüksek oluyor. Pazar yerlerinin sunduğu kampanyalara katılarak ya da kendi kampanyanızı yaparak buybox kazanmaya çalışabilirsiniz.

6. E-mağazanızı profesyoneller yönetsin 

Buybox’ta kazanmak birçok farklı değişkene bağlı olsa da aslında tek bir formüle dayanıyor: kusursuz mağaza ve müşteri deneyimi yönetimi. Bu alanda uzman bir şirketle iş birliği yapmak buybox’ta kazanmak anlamına geliyor.

fiCommerce olarak size uçtan uca e-ticaret çözümleri sunuyor, e-ticaret faaliyetlerinizin tamamını alanında uzman ekibimizle yürütüyoruz. E-ticaret sitenizdeki ve pazar yerlerindeki mağazalarınızın yönetimini üstleniyoruz. Ürünlerinizi depolarımızda tutuyor, paketleme işlemini gerçekleştirerek müşterilerinize kargoluyoruz. Müşteri deneyimi hizmetimizle satış öncesinde, satış sırasında ve satış sonrasında müşteri ilişkileri yönetimini de en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. Buybox kazanmak için gerekli tüm aksiyonlara öncelik veriyoruz. Böylece pazar yerlerinde mağazanız daha görünür hale geliyor ve satışlarınız artıyor. E-ticaret faaliyetlerinizi fiCommerce ile zahmetsizce yönetmek için bizden teklif alabilirsiniz.

[sp_easyaccordion id=”8880″]
Önerilen Gönderiler