E-Ticarette Kullanıcı Deneyimini İyileştirecek 5 Strateji

E-Ticarette Kullanıcı Deneyimini İyileştirecek 5 Strateji

Türkiye’de ve dünyada e-ticaret hacmi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Büyümenin sürekli olarak devam ettiği e-ticaret dünyasında e-ticaret yapan işletmeler için bu büyük pazarda görünür olmak, satış yapmak, müşteri memnuniyetini sağlamak da bir o kadar zorlaşıyor. Tüm bunları sağlayabilmek için sadece e-ticaret web sitesi açmak ve/veya pazaryerlerinde mağaza açmak e-ticarette başarıyı yakalamak için yeterli değil. Bu noktada değineceğimiz en önemli konulardan biri bu büyük e-ticaret dünyasında web sitenize gelmiş olan bir kullanıcıyı memnun etmeden sitenizden ayrılmasını engel olmak. 

E-ticarette kullanıcı deneyimini iyileştirmek, müşterilerin sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini, daha fazla ürün satın almalarını ve sitenize daha sık geri dönmelerini sağlayabilir. İşte e-ticarette kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanabileceğiniz 5 strateji.

1. Kullanıcı dostu bir web sitesi tasarımı

Kolay gezinme: Web sitenizin menüleri ve arayüzü kullanıcılar için kolayca anlaşılabilir olmalıdır. Ana sayfada arama çubuğu gibi temel navigasyon öğeleri sunarak kullanıcıların istedikleri ürünlere hızlıca ulaşmalarını sağlayın. Web sitenizde A/B testleri yaparak kullanıcı deneyimi sonuçlarını inceleyin. Kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği görsel, akış gibi performansları inceleyip hangisinin daha fazla geri dönüş aldığını tespit ederek o yönde çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Duyarlı tasarım: Web siteniz, farklı cihazlarda (mobil, tablet, masaüstü) sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır. Mobil cihazlarda iyi bir kullanıcı deneyimi sunarak mobil trafiği artırabilirsiniz. 2023’ün başlarında toplam 5.44 milyar insan cep telefonu kullanmakta ve bu rakam toplam küresel nüfusun yüzde 68’ine denk geliyor. Tekil mobil kullanıcılar son 12 ayda 168 milyon yeni kullanıcı ile geçtiğimiz yıla göre yüzde 3’ün biraz üzerinde artış gösterdi.

Bugün dünyada 5.16 milyar internet kullanıcısı var, bu da dünya nüfusunun yüzde 64.4’ünün artık çevrimiçi olduğu anlamına geliyor. Veriler küresel internet kullanıcı sayısının son 12 ayda yüzde 1.9 arttığını gösteriyor. Tüm bunlar web sitenizin mobilde maksimum seviyede iyi çalışmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 

2. Hızlı ve güvenilir sayfa yüklemeleri

Sayfa yükleme hızı, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkiler. Hızlı yüklenen sayfalar, kullanıcıların siteyi terk etmeden daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Web site hızınızı artırmak için birkaç öneri;

  • CDN (İçerik Dağıtım Ağı) kullanın.
  • CSS ve JavaScript dosyalarının sayısını azaltın.
  • Görsellerin boyutunu optimize edin.
  • Sitenizdeki eklenti sayısını azaltın.
  • Yönlendirmeleri azaltın.
  • 404 hatalarını analiz edin. 

3. Kişiselleştirilmiş içerik ve öneriler

Kullanıcıların tarama geçmişi ve alışveriş tercihlerine dayalı kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunun. Bu strateji, bir e-ticaret web sitesinin veya uygulamasının kullanıcı deneyimini daha kişiselleştirilmiş ve etkileyici hale getirmek için kullanılır. Amazon, Trendyol gibi pazaryerlerine baktığınızda daha önce incelediğiniz veya satın aldığınız bir ürünü baz alıp size özel katalog oluşturma gibi örnekler kişiselleştirilmiş içeriklere örnek olarak verilebilir.

Bu konsepti daha ayrıntılı bir şekilde açıklayan bazı örneklere değinecek olursak;

Kişisel tavsiyeler sunun: Kullanıcıların geçmiş alışveriş geçmişi, tıklama geçmişi ve ilgi alanlarına dayalı olarak, onlara ilgilerini çekebilecek ürün veya hizmet önerileri sunun. Örneğin, bir kullanıcı daha önce bir kitap kategorisinde alışveriş yaptıysa, benzer kitapları veya yazarları tavsiye etmek mümkün olabilir.

İlgili ürünleri gösterin: Kullanıcının bir ürünü görüntülediği veya sepete eklediği sırada, ilgili ürünler veya aksesuarlar önerin. Örneğin, bir kişi bir cep telefonu satın alırken, telefon kılıfları, ekran koruyucuları veya kulaklıklar gibi ilgili ürünler önerebilirsiniz.

Alışveriş geçmişini baz alın: Kullanıcının geçmiş alışverişlerini ve incelemelerini temel alarak, gelecekteki alışverişler için özel teklifler veya indirimler sunabilirsiniz

Kişiselleştirilmiş içerikler sunun: Kullanıcının siteyi ziyaret ettiği kategorilere veya ürünlere dayalı olarak, ana sayfa veya içerik önerilerini kişiselleştirin. Örneğin, bir moda e-ticaret sitesini ziyaret eden bir kullanıcıya moda trendleri hakkında içerik sunulabilir.

Üye olmalarını sağlayın ve üye olmaları durumunda onları ödüllendirin: Üyelik, kullanıcıların ilgilendikleri ürünleri ve kampanyaları takip etmelerini kolaylaştırırken aynı zamanda siz de KVKK izni alarak kullanıcılarınıza birebir  pazarlama kampanyalarınızı paylaşma fırsatı yakalamanıza olanak sağlar.  Markanıza üye olan kullanıcı geçmişte yapmış olduğu alışverişleri, mevcutta beğendiklerini ama henüz satın almadıklarını kolayca bulabilir, kendisine sunulan kampanyaları takip edebilir. Her alışverişinde adres, kredi kartı bilgisi girmek gibi zaman alıcı adımlarla da vakit geçirmemiş olur.

4. Güvenlik ve gizlilik

• Güvenlik sertifikalarınızı (SSL) güncel tutarak müşteri bilgilerini koruyun.

• Gizlilik politikanızı net bir şekilde açıklayın ve kullanıcıların verilerini nasıl kullandığınızı anlatın.

5. Kolay ödeme ve kargo seçenekleri

• Çeşitli ödeme seçenekleri sunarak kullanıcıların tercihlerine göre ödeme yapmalarını sağlayın.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) verilerine göre Türkiye 2023 yılı ilk 6 ayında ödeme yöntemleri bazında toplam e-ticaret hacminin %62,7’sini 409,3 milyar TL ile kartlı işlemler, %32’sini 209,3 milyar TL ile Havale/EFT ve diğer ödemeler oluştururken, %5,2’sini 34,1 milyar TL ile kapıda ödeme oluşturmaktadır.

• Hızlı ve güvenilir kargo seçenekleri sunarak müşterilerin ürünlerini hızlıca teslim almalarını sağlayın.

• Kargo takip imkanı sunarak müşterilere siparişlerini takip etme olanağı sağlayın.

Bu stratejiler, e-ticaret sitenizin kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, kullanıcı deneyimini sitenizi ziyaret eden ziyaretçileri sorarak kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alıp, sürekli olarak iyileştirmeler yaparak müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz. Tüm bunları etkili bir e-ticaret altyapısı ve e-ticaret alanında uzman markalarla çalışarak gerçekleştirebilirsiniz. Sizin için en ideal e-ticaret altyapısı hangisi olmalı sorusunun cevaplarını ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Öne Çıkan Gönderiler