Online mağazanızın temeli: Hangi e-ticaret altyapısını kullanmalısınız?

Online mağazanızın temeli: Hangi e-ticaret altyapısını kullanmalısınız?

E-ticaret sitelerinin kurulma aşamasında verilmesi gereken bazı önemli kararlar bulunuyor. O kararlardan biri, uzun vadeli büyüme planlarınıza uyum sağlayacak, isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir e-ticaret sitesi altyapısı seçimi. Sorunsuz bir e-ticaret sitesi yönetimi ile hedef kitlenize ulaşmanız için e-ticaret altyapısıyla ilgili bilmeniz gereken detayları sizin için bir araya getirdik.

E-ticaret altyapısı nedir?

Günümüzde mağazanızın en önemli vitrini e-ticaret sitesidir. Prestijli bir web sitesi için ise güçlü altyapı gerekir. E-ticaret altyapısı, online mağazaların web sitesi, pazarlama ve satış gibi birçok işleminin yönetilmesine yardımcı olan yazılım uygulamalarına deniyor. Doğru seçilmiş bir e-ticaret altyapı sistemi hem müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor hem de ürünlerin pazarlama ve satışı gibi işlemleri çok daha güvenli bir şekilde tamamlanmasına olanak tanıyor. 

Siteniz için en iyi e-ticaret altyapısını seçerken dikkat etmeniz gerekenler neler?

E-ticaretle gelir sağlamaya karar verdiyseniz bu konudaki faaliyetlerinizin verimli olması çok önemli. E-ticaret sitesi kurmak için doğru e-ticaret altyapısına karar vermek gerekiyor. O halde şimdi işletmeniz için e-ticaret sisteminin altyapısını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken kriterlere göz atalım: 

 • Esnek kullanım 
 • Siber saldırılara ve kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenlik önlemleri
 • SEO uyumluluğu 
 • Mobil uyumluluğu 
 • Pazarlama araçlarıyla kolay entegrasyon (Facebook, Instagram, Mailchimp vb.)
 • Müşteri hizmetleri araçları
 • Sunulan ödeme yöntemleri 
 • Fiyat 

En çok tercih edilen e-ticaret altyapıları hangileri?

Hizmet alabileceğiniz en iyi e-ticaret altyapılarını incelemeniz için sıraladık. Shopify, Magento, WooCommerce, Wix Stores, BigCommerce ve OpenCart öne çıkan altyapılar arasında yer alıyor. Bu altyapılara göz atarak işletmeniz için en doğru olana karar verebilirsiniz.

Shopify

Birçok büyük markanın da seçimi olan Shopify, e-ticaret için tercih edebileceğiniz en güçlü platformlardan biri. E-ticaret yazılımı bilgisine sahip olmasanız da mağazanızı hızlıca açmanıza ve iş fikrinizi hayata geçirmenize olanak tanıyan, birçok farklı e-ticaret paketi sunan Shopify bazı önemli avantajlar sunuyor: 

 • Hazır temaları sayesinde, işlevselliğin yanında oldukça estetik bir görünüm sunuyor. 
 • Facebook, Instagram, Amazon ve eBay gibi birden fazla kanalda satış yapmanıza imkan veriyor.
 • 3.000’den fazla eklentiyle online mağazanızı özelleştirme şansına da sahip oluyorsunuz.. 
 • Gelişmiş müşteri hizmetlerinin yanında sorularınızı yöneltebileceğiniz oldukça geniş bir topluluğu var. 
 • Ödeme sağlayıcıları ile iş birliği içinde çalışıyor. İyzico, PayU ya da Garanti Sanal Pos kullanarak ödeme alabiliyorsunuz. 

Magento

PHP kullanılarak oluşturulmuş açık kaynak kodlu Magento, kodlama yeteneklerinizi kullanmaya hazırsanız tercih edebileceğiniz en iyi seçeneklerden biri. Adobe çatısı altında hizmet veren Magento’yu dünyaca ünlü markalar da tercih ediyor. 

İşte Magento’yu en iyi e-ticaret platformlarından biri yapan avantajları: 

 • Açık kaynak kodlu olduğundan sınırsız özelleştirme imkanı sunuyor.
 • Arama motoru görünürlüğünüzü artıran SEO dostu özelliklere sahip. 
 • Çoklu dil desteği ile dünyanın dört bir yanındaki müşterilerinize sorunsuzca ulaşmanıza imkan veriyor.
 • 360 binden fazla üyeye sahip resmi forumunda aradığınız tüm sorulara cevap bulabiliyorsunuz. 
 • Üst düzey güvenlik önlemleri sunuyor. 

WooCommerce

Bir WordPress web sitesine sahipseniz e-ticarete başlamanızın pratik yolu WooCommerce eklentisini edinmek. Siteniz üzerinden uygulayarak ücretsiz kuracağınız bu eklentiyle hızlı ve pratik bir şekilde internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz. 

Wix Stores

Sektörlere özel tasarım tercihleri sunan, kişiselleştirmeye açık 500’den fazla şablonuyla Wix Stores ilgi uyandırıyor. Teknik bilgi gerektirmeden kısa sürede e-ticaret sitenizi açabiliyor aynı zamanda domain, hosting, SEO, güvenlik ve pazarlama araçlarına tek çatı altında erişebiliyorsunuz. 

 BigCommerce

Büyük ve hızlı büyüyen işletmeniz varsa BigCommerce’i değerlendirebilirsiniz. Kodlama becerilerinizi kullanarak online mağazanızı dilediğiniz gibi geliştirebilir, satışlarınızı artırmaya başlayabilirsiniz. 

OpenCart

Tamamen ücretsiz oluşuyla öne çıkan açık kaynak kodlu e-ticaret platformu OpenCart, kapsamlı teknik bilgiye sahipseniz değerlendirebileceğiniz profesyonel seçeneklerden biri. 

E-ticaret sitesi için uzman desteği almalı mısınız?

E-ticaret dünyasında birçok hizmet ve özellik var. Tüm bunlar oldukça kafa karıştırıcı görünse de alanında uzman olan bir firmayla bu süreçleri kolayca çözebilirsiniz. 

fiCommerce olarak sizin için Shopify ve Magento gibi dünyanın en önde gelen platformları aracılığıyla e-ticaret sitesi tasarlıyor, web sitenizi ihtiyaç ve beklentilerinize uygun olarak geliştiriyoruz. Ayrıca e-ticaret iş ortağınız olarak hem kendi online mağazanızı hem de resmi pazaryeri mağazalarınızı yönetiyor, sizin için tüm e-ticaret operasyonlarını üstlenerek iş süreçlerinizi kolaylaştırıyoruz.

E-ticaret kapsamında gerçekleştirilen diğer aşamaları da mı merak ediyorsunuz? E-ticaret operasyonlarının tamamı hakkında bilgi almak için E-ticaretin aşamaları: Uçtan uca e-ticaret nasıl yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz. E-ticaret hakkında daha fazla ipucu için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Önerilen Gönderiler
2 Comments

[…] sonuçlara göre WordPress’in e-ticaret eklentisi WooCommerce yılın en çok tercih edilen e-ticaret altyapısı olarak dikkat çekiyor. Sıralamayı Shopify’ın ardından Magento […]

[…] E-ticaret altyapısını seçerken Shopify, Magento, WooCommerce gibi tüm seçenekleri inceleyin ve abonelik modeli için ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak doğru kararı verdiğinizden emin olun.  […]

Comments are closed.