E-ticarette etkili lojistik yönetimi nasıl yapılır?

E-ticarette etkili lojistik yönetimi nasıl yapılır?

Müşterilerinize kusursuz bir online alışveriş deneyimini yaşatmak mı istiyorsunuz? O halde, odaklanmanız gereken en kritik konulardan biri lojistik operasyonları diyebiliriz. 

  • Müşterilerin %45’i, yetersiz teslimat seçenekleri nedeniyle alışveriş yapmaktan vazgeçiyor. 
  • Tüketicilerin %60’ı daha uygun teslimat seçeneklerine sahip olan rakip markayı tercih ediyor. 
  • Online alışveriş yapanların %74’ü, ücretsiz gönderimi satın alma kararını etkileyen önemli bir faktör olarak değerlendiriyor. 

E-ticarette kapsamlı bir lojistik altyapısı nasıl kurulur?

E-ticarette lojistik yönetiminin profesyonel bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için lojistik hizmetinin temellerinin de doğru bir şekilde atılması gerekiyor. Lojistik altyapısı kurarken dikkat etmeniz gereken özellikle 3 faktör bulunuyor.

  • Maliyet
  • Tüketici davranışları
  • Operasyonel süreçlerin eksiksiz yürütülmesi 

E-ticaret sitenize, lojistik sürecinin depolama, stok kontrolü ya da teslimat gibi farklı aşamalarını kapsayan bir altyapı kurmak için e-ticaret çözüm sağlayıcısı firmalarla iş birliği yapabilirsiniz. Bu iş birliği sayesinde lojistik sürecini en iyi şekilde yönetmekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerinizin isteklerini anlayarak memnuniyetlerini artırabilirsiniz. 

E-ticarette lojistik süreçlerinde dikkat edilmesi gerekenler neler?

Lojistik altyapısını kurduktan sonra müşterilerinize en iyi hizmeti sunmak için yenilikleri ve işinizi kolaylaştıracak çözümleri takip etmeniz gerekir. 

E-lojistik faaliyetlerini keşfedin

Lojistik sürecinde en önemli aşama, doğru ürünün en güvenli şekilde firmanın belirttiği sürede müşteriye teslim edilmesidir. E-lojistik de bu sürecin kusursuz işlemesi için gönderim ve teslimat işlemlerinin dijital olarak planlanmasını sağlar. Geleneksel yöntemlerin yerine yeni teknolojilerden faydalanarak talep tahminlerinin yapılması ve ürün sayısının ideal seviyede tutulması gibi faaliyetler lojistik yönetimini çok daha verimli hale getirir.

 Depolama ve stok kontrolü süreçlerini organize edin

Bir firmanın depo düzeni ne kadar planlı yönetilirse ürünleri paketleme ve kargolama aşamaları da o kadar hızlı ilerler. Dolayısıyla öncelikle başarılı bir depo düzeni oluşturmalı ve bununla beraber deponuzdaki ürün stoğunu siparişlerle orantılı olarak güncellemelisiniz. Tüm bu işlemleri yönetmek için dünyanın en iyi depo yönetim programlarını araştırabilir, Fishbowl Inventory, Oracle Warehouse Management ve SAP Warehouse Management gibi otomasyon teknolojileri sunan dünyaca ünlü stok yönetim programlarını inceleyebilirsiniz. 

 En doğru paketleme seçeneğini tercih edin

 Ürünlerin müşterilerinize en sağlam şekilde ulaşması için müşteri memnuniyetini önemli ölçüde artıracaktır. Göndereceğiniz ürünün özelliklerine göre aşağıdaki paketleme türlerini kullanabilirsiniz: 

  • Kesici ya da kırılabilen ürünler için balonlu naylonla paketleme yapın. 
  • Sıvı veya toz ürünler için sızdırmaz plastik torbaları kullanın. 
  • Çok ağır olan ya da uzak noktalara gönderilecek ürünler için çift oluklu kolileri tercih edin. Bu çeşitte, kolinin oluk yapısı çift kat olduğundan dayanıklılığı da yüksektir. 

Bunların yanında, tüketicilerin güncel beklentilerini göz önüne alıp müşterilerinize sürdürülebilir ambalaj seçenekleri de sunabilirsiniz.

Ek hizmetlerle müşterilerin gözünde farklılaşın

 E-ticaret sektörünün rekabetçi ortamında özellikle teslimat ve ürün iadesi gibi konularda müşterilere ek hizmetler, kolaylıklar sunmanız gerekir. Mesela eve teslimatın yanında, müşterilerin farklı teslimat noktaları belirleyebilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı gün teslimat, randevulu teslimat gibi alternatif teslimat yöntemleri de sunabilirsiniz. 

 En iyi hizmet alacağınız kargo firmalarını araştırın

Çalışacağınız kargo şirketine karar verirken bütçenize uygunluğunun yanı sıra geniş teslimat ağına ve yüksek müşteri memnuniyetine sahip olan firmalara yönelmelisiniz. İnternette Türkiye’nin en iyi kargo firmaları araması yaparak ve sundukları hizmetleri detaylı araştırarak size uygun dağıtıcıyı bulabilirsiniz.

 Yenilikçi lojistik hizmetlerini takip edin

 Günümüz koşullarında birçok sektörde iş süreçleri ürünlere ve teknolojiye bağlı olarak çok hızlı değişiyor. Siz de ihtiyaçlarınıza uygun çözümler üretmek için yenilikçi lojistik hizmetlerinden faylanabilirsiniz. Örneğin, otomatik yükleme ve boşaltma sistemlerine sahip bir depoyla çalışmanız durumunda hata riskini minimuma indirebiliriz. Robotik sistemler hata oranını minimize etmenin yanı sıra yükleme ve boşaltma sürelerini de kısaltarak sevkiyatı hızlandırır. Tekstil ürünleri üreten bir işletmeniz varsa askılı taşımacılık ve depolama hizmetini de değerlendirebiliriz.

 Lojistik süreçlerinizi altyapısı güçlü bir firmaya devredin

E-ticaret lojistiğinin kapsamlı faaliyetlerini kendiniz gerçekleştirmek yerine süreçlerinizi sizin yerinize yönetecek uzman bir firmayla çalışabilirsiniz. fiCommerce, e-ticarette lojistik süreçlerini sizin yerinize yönetiyor. Uçtan uca lojistik çözümlerimizle sipariş yönetiminden depo ve stok kontrolüne, paketlemeden kargolamaya kadar birçok süreci titizlikle yürütüyoruz. Ürünlerinizi müşterilerinize en doğru şekilde ulaştırıyor, esnek teslimat seçenekleriyle müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarıyoruz. Sunduğumuz lojistik çözümleri hakkında detaylı bilgi almak için lojistik hizmetleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

[sp_easyaccordion id=”8976″]
İlgili Gönderiler