Fransa'ya e-ihracat nasıl yapılır?

Fransa’ya e-ihracat nasıl yapılır?

67 milyonluk nüfusu ile Almanya’dan sonra en kalabalık ikinci AB ülkesi olan Fransa’ya e-ihracat yapmak için bilmeniz gerekenleri sizin için bir araya getirdik.

Fransa’da e-ticaret kullanımı

Fransa’ya e-ihracat yapmayı düşünüyorsanız tüketici alışkanlıklarını detaylıca incelemelisiniz. PPRO 2021 raporunun sonuçlarına göre Fransız  tüketiciler hakkındaki sayısal bazı verilere göz atmaya ne dersiniz? 

 • 2021 yılında Fransa’da e-ticaret hacminin 123 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.
 • Fransa’da e-ticaretin %15’ini e-ihracat oluşturuyor. 20.1 milyar dolarlık hacmi ile dikkat çeken e-ihracat ile kullanıcıların %50’si yurtdışından alışveriş yapıyor. 
 • Kullanıcıların en çok kıyafet ve ayakkabı kategorisinden alışveriş yapıyor. Ev eşyaları ve mobilyalar, yiyecek ve içecekler de e-ticarette payı yüksek olan kategoriler arasında bulunuyor. 
 • Kullanıcıların %53’ü kredi kartı kullanırken dijital cüzdan kullanımının %23 olması dikkat çekiyor. 

Fransa’da en çok tercih edilen online alışveriş siteleri

E-ticaret için oldukça cazip olan Fransa pazarında 200’den fazla pazar yeri faaliyet gösteriyor. Similarweb verilerine göre Fransa’nın en popüler 10 pazar yeri: 

 1. Amazon 
 2. Cdiscount
 3. eBay
 4. Aliexpress
 5. Leroy Merlin
 6. Vinted
 7. Fnac.com
 8. ManoMano
 9. La Redoute
 10. Veepee

Türkiye’den Fransa’ya ihraç edilen ürünler

Trading Economics verilerine göre 2021 yılında Türkiye’den Fransa’ya 9,36 Milyar Dolar değerinde ihracat yapıldı. Peki Fransa’ya en çok ihraç edilen ürünler hangileri? 

Demiryolu dışındaki araçlar 3,58 Milyar Dolar 
Makine, nükleer reaktör, kazanlar 1,17 Milyar Dolar 
Elektrik, elektronik ekipmanları 617.08 Milyon Dolar
Hazır giyim ürünleri  523,37 Milyon Dolar
Demir veya çelikten ürünler 294.07 Milyon Dolar

Türkiye’den Fransa’ya ihraç edilen ürün listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Fransa’ya e-ihracat yapmanın avantajları neler? 

Fransa’ya ihracat yapmaya başlamak için birçok sebebiniz var, başlıcalarını sıralayalım: 

 • Döviz cinsinden gelir elde edebilirsiniz.
 • Daha fazla müşteriye ulaşır, satışlarınızı artırabilirsiniz. 
 • Devlet teşviklerinden faydalanabilirsiniz. 
 • Bankaların sunduğu ihracatçı kredilerini değerlendirebilirsiniz. 

Fransa KDV oranı ne kadar? 

Fransa’da %20 oranında sabit KDV uygulanıyor. 

Fransa’ya mikro ihracat nasıl yapılır? 

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için yurtdışına ürün satmanın en avantajlı yollarından biri mikro ihracat. Mikro ihracat şartlarına göre bir seferde gönderimini sağladığınız ürünlerin toplam ağırlığı 300 kilogramı ve geliri 15.000 Euro’yu aşmamalı. 

Mikro ihracatın avantajları arasında KDV vergisi iadesi ve gümrük vergisi muafiyeti yer alıyor. Aynı zamanda devletin sunduğu mikro ihracat destekleri de markanızı büyütürken oldukça işinize yarayabilir.

Fransa’ya ihraç edilecek ürünlerde paketleme nasıl olmalı? 

Fransa’ya ihraç edilecek ürünlerin paketleme ve etiketlemesinde AB kuralları geçerli. Ürün etiketlerindeki kullanım talimatları ve servis şartları bilgilerinin Fransızca olması zorunluluğu bulunuyor. Kalite ve görünüm Fransız tüketiciler için öncelikli olduğu için ürünlerin paketlemesinde tasarıma özen göstermeniz de müşteri memnuniyeti açısından son derece faydalı olabilir. 

Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (EPR) programı gerekliliklerine uygunluk da Fransa’ya ürün gönderirken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri. Peki EPR nedir? Bir çevre planı olan EPR; üreticileri üretim, tasarım, atık yönetimi gibi ürünün tüm yaşam döngüsünden sorumlu tutar. Genel olarak ambalaj atıklarının, elektronik cihazların, pillerin  ve diğer ürünlerin çevre üzerindeki olumsuz etkisini engellemeyi ya da azaltmayı hedefler. 

Belirli kategorilerde satış yaparken EPR uyumluluğunu kanıtlamanız için pazar yerleri sizden EPR kayıt numarası talep eder. Avrupa’ya satış yapmaya başlamadan önce pazar yerlerinin EPR gerekliliklerini detaylıca incelemeli, şartları sağladığınızdan emin olmalısınız. 

Fransa’da müşteriler hangi ödeme yöntemlerini tercih ediyor? 

Fransa’ya e-ihracat yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de web sitenizde alternatif ödeme metotları sunmanız. 2021 Statista verilerine göre Fransa’daki müşterilerin %58’i banka ve kredi kartlarını, %38’i ise PayPal ve benzeri ödeme metotlarını tercih ediyor. 

fiCommerce ile Fransa’ya e-ihracat yapmaya hemen başlayın! 

Yurt dışına e-ticaret yaparak yaparak markanızı büyütürken fiCommerce yanınızda! Uçtan uca e-ticaret çözüm ortağınız fiCommerce ile kısa süre içinde Fransa’ya e-ihracat yapmaya başlayabilirsiniz. 

fiCommerce Fransa’ya e-ihracat sürecinde size hangi hizmetleri sunuyor? 

 • Shopify ve Magento e-ticaret alt yapıları ile e-ticaret sitenizi tasarlıyoruz.
 • Tek bir platform üzerinden Amazon, Cdiscount, eBay, Aliexpress gibi Fransa’nın en çok tercih edilen pazar yerlerinde mağazanızı yönetiyoruz. 
 • Stoklarınızı Türkiye’den, Avrupa’daki depolarımıza alıp ve lokal fulfillment alt yapısı ile e-ihracat operasyonunuza hız kazandırıyoruz. 
 • Farklı dillerde müşteri hizmetleri desteğimiz ile müşteri memnuniyetini üst seviyede tutuyoruz. 

Fransa’ya e-ihracat yaparak Avrupa’ya açılmak için e-ihracat ve global e-ticaret çözümleri sayfamızdan depo yönetimi, stok yönetimi, web sitesi yönetimi ve müşteri destek hizmeti gibi süreçler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Teklif almak için iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. 

İlgili Gönderiler