Hepsiburada'da Buybox Kazanmanın Yolları: Müşterilerinize daha fazla görünün!

<strong>Hepsiburada’da Buybox Kazanmanın Yolları: Müşterilerinize daha fazla görünün!</strong>

Buybox nedir kısaca hatırlayalım

Pazaryerlerinin e-ticaretteki konumu günden güne güçleniyor ve her gün onlarca girişimci bu güce inanarak pazaryerlerinin sistemine dahil oluyor. Platformlardaki satıcı sayısının artması ürün çeşidini de artıyor. Ama bazen bu durum aynı ürünü satan birden fazla satıcıyı da ortaya çıkarıyor. Bu durum hem e-ticaretteki rekabeti yükseltiyor hem de bu ortamda bir adım öne çıkabilme konusunda çeşitli kurgular doğuruyor.

Ürün kalitesi, fiyatı, satıcının müşteriyle ilişkisi, müşterilerin memnuniyetini dile getirdiği yorumlar ve daha birçok faktör satıcıların başarısını önemli oranda etkiler. Rakiplerin arasından sıyrılmak bu başarıyla doğru orantılıdır. İşte buybox diğer adıyla satın alma kutusu, öncü pazaryerlerindeki bir kurgu olarak sizi rakiplerinizin arasından nasıl sıyrılacağınızı ve bunun için hangi kriterleri karşılamanız gerektiğini belirliyor.

Buybox’a satıcıların pazaryerlerinde öne çıkmasını sağlayan metrikler bütünü diyebiliriz. Birden çok satıcısı olan bir üründe hangi satıcı buybox “satın alma kutusunu” kazanırsa satış ve dönüşüm oranları o derece artacaktır. Hem pazaryeri algoritmasında görünüm için üst sıralara taşır, hem de müşterinin tek tıkla ürünü satın almasına olanak sağlar.

Türkiye’nin önde gelen pazaryerlerinden Hepsiburada’yı tanıyalım

Türkiye’de 1998 yılında perakende sektörüne oldukça hakim Hanzade Boyner tarafından tohumu atılmış ve 2001 yılında Doğan Online bünyesinde faaliyetine başlamış olan Hepsiburada yıllar içerisinde kitlesini genişletmiş ve Türkiye e-ticaret ekosisteminde önemli bir oyuncu olmuştur. Hepsiburada, 2013 yılında “Yılın E-Ticaret Markası” unvanını alarak Türkiye piyasasındaki popülerliğini pekiştirmiştir.

Şişli’deki Trump Towers’ da açtığı Türkiye’deki bir pazaryerine ait ilk akıllı offline mağazası, lojistik ve dağıtım alanında yaptığı yatırımlar, kadın girişimcilere verdiği destekler ve NASDAQ borsasında işlem gören ilk Türk şirketi olmasıyla Hepsiburada ilham veren markalardan biri. Bu yönüyle satıcıların ve müşterilerin gözdesi haline gelen Hepsiburada 2021’i %54’lük bir büyümeyle kapattı ve büyümesi devam etti. 2022’de bu büyümeyi 1,7 kat arttıran Hepsiburada’da satıcılar Kasım kampanyalarında toplam 30 Milyon ürün sattı.

Milyonlarca siparişin verildiği bu platformda satıcıların rekabette öne çıkması için buybox’ı yani satıcının satın alma kutusunu alması, kazancın artması için çok önemli. Bu rekabeti sadece ürün bazında değil, kategori bazında da ele almak gerekir. Bu sebeple Hepsiburada’da öne çıkan kategorileri sizinle paylaşmak istedik.

Hepsiburada popüler kategoriler

Pet shop                                                               
Elektronik ürünler                                                 
Süpermarket                                                         
Moda kategorisi                                                     
Kozmetik & kişisel bakım kategorisi                      
Ev, yaşam                                                              
Kırtasiye ve ofis ürünleri                                       
Anne, bebek                                                           
Oyuncak kategorisi                                                 
Otomotiv                                                                 
Yapı market kategorisi                                            
Spor & outdoor kategorisi                                        

Buybox ve ürün ilişkisi

Buybox sadece satıcı bakımından değil, ürün bakımından da belli kriterleri olan bir kavramdır. Şöyle açıklayalım; Bir ürünün üretim süreçleri ve marka hakları tamamen sizdeyse ve pazaryerlerinde kendiniz dışında bir satıcının ürünlerinizi satmasına izin vermiyorsanız burada Buybox otomatik olarak size gidecektir.

Diğer taraftan aynı ürün, aynı marka, pazaryerinde birden fazla satıcı tarafından satılabilir. İşte bu tarz ürünlerde satıcıların arasında “Satın Alma Kutusu” – “Buybox” rekabeti doğar. Ürünün birden fazla satıcıya sahip olması kadar müşteriler tarafından gördüğü talep de önemlidir. Unutmayın ki bir pazaryerini günde milyonlarca kullanıcı ziyaret ediyor ve her birinin aradığı şey farklı. Ürünün kalitesi, nispeten büyük bir kitlenin talep göstermesi buybox kriterlerine uygunluk için olmazsa olmaz konulardır.

Hepsiburada’da buybox kazanma yolları

Hangi ürünlerin buybox’a uygun olduğunu ele aldık, şimdi buybox kazanmak için Hepsiburada satıcılardan neler bekliyor, 5 adımda bunu ele alalım.

  1. Ürünlerin Hepsiburada sisteminde yer alabilmesi: Her pazaryerinin kendine ait kuralları vardır. Bazı ürün gruplarının pazaryerlerinde listelenmesine izin verilmeyebilir. Öncelikle satış yaptığınız ürün grubuna Hepsiburada izin veriyor mu, araştırın.
  2. Türk Patent Kurumu’nun onayladığı marka sahibi veya yetkili satıcılardan ürünün tedarik edilmesi: Buybox kazanabilecek ürünler için birden fazla satıcısı olabileceğinden bahsetmiştik. Eğer ürünleri tedarik ettiğiniz kişilerin bu ürünleri satma yetkisi yoksa ve Hepsiburada tarafından bu fark edilirse buybox’ı kaybedersiniz.
  3. Ürün markasının belirtilmesi ve sahte ürün satılmaması: Ürün açıklaması, başlığı, görseli gibi alanlarda satış yapılan markanın açıkça belirtilmesi gerekir. Ürünün orijinalliği de bir o kadar esastır.
  4. Doğru fiyatlandırma: Rakiplerinizden sıyrılmak ve daha fazla satış yapmak için en düşük fiyatı verebilirsiniz. Ancak bu size buybox’ı kazanmanız için garanti vermez. Uygun ve rekabetçi fiyatların verilmesi tabii ki önemlidir ancak burada yapılan ticaretin de kendine has etik kuralları bulunur. Bu sebeple fiyat politikasında da bu kurallar geçerlidir.
  5. Uygun satıcı kriterleri: Siparişlerin zamanında çıkışının ve teslimatının yapılması, müşteri puanlarıyla yükselen mağaza puanları, düşük iptal-iade oranları Hepsiburada’da buybox kazanabilecek satıcı kriterleridir.

Bir satıcı Hepsiburada’da buybox aldığını nasıl anlar?

Bir satıcı olarak yüzlerce ürün listelemiş olabilirsiniz ve bu kadar ürünün arasından hangilerinin buybox kazandığını tek tek kontrol etmek zaman kaybına neden olur. Buybox alan ürünleri Hepsiburada’da ayırt etmek çok kolay. Satıcı panelinize giriş yaptıktan sonra “Envanter” menüsüne tıklayın. Bu menüde de “Satışta” alt menüsüne girdiğiniz zaman karşınıza aktif satışta olan tüm ürünleriniz çıkacaktır. Listenin solunda yer alan Buybox başlığının altında “1”, “2”, “3” vb rakamlar sıralanır. Burada “1” rakamının olması sizin buybox’ı kazandığınızı gösterir.

İlgili ürünü ön yüzde de kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Eğer pazaryerine bu değişiklik yansımadıysa, satın alma kutusunu görüntüleyemiyorsanız satıcı destek paneli üzerinden konuyla ilgili bilgi isteyiniz.

fiCommerce olarak yurtiçi pazaryerleri operasyonlarınızda yanınızdayız!

Uçtan uca e-ticaret çözüm partneriniz fiCommerce sizi e-ticaret dünyasında öne çıkarak çözümler sunuyor.  Hepsiburada buybox almak için satıcı kriterlerinde değindiğimiz hızlı ve zamanında teslimattan bahsetmiştik. Güçlü partner ile e-ticarete özel katma değerli lojistik alt yapısıyla operasyonunuza hız katıyoruz. Pazaryeri yönetimi hizmetimiz ile ürünlerinizin listelenmesi, hedef odaklı reklam ve kampanya seçimleri gibi pazaryerlerinde satış yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz hizmetleri sizlere sunuyoruz. Müşterileri memnuniyetinizi yükseltmek adına uzman müşteri hizmetleri ekibimiz ile gelen sipariş veya ürün sorularınıza hızlı yanıt veriyoruz. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Gönderiler