Hollanda'ya e-ihracat nasıl yapılır?

Hollanda’ya e-ihracat nasıl yapılır?

Avrupa’ya e-ihracat yapanların radarında bulunan Hollanda, 17 milyon nüfusun 16 milyonundan fazlasının çevrimiçi olduğu bir ülke olarak dikkat çekiyor. Hollanda’ya e-ihracat yapmak için bilmeniz gerekenleri bu sayfada bulabilirsiniz.

Hollanda’da e-ticaret kullanımı

AB’nin önemli üyelerinden biri olan Hollanda’da online alışverişin yükselişi hızla devam ediyor. trade.gov raporuna göre öne çıkan verileri sizinle paylaşıyoruz:

 • 2021 yılında Hollanda’da 14,1 milyon tüketici, 373 milyon online satın alma işlemiyle 36 milyar doların üzerinde harcama yaptı. 
 • 2021 sonuçları Hollanda’da e-ticaretin 2020’ye oranla %16’lık bir artışla büyüdüğünü gösteriyor.
 • Hollandalı tüketicilerin doğrudan denizaşırı mağazalardan satın alma sayısı 2021’de yaklaşık 36,5 milyona ulaştı.

Hollanda ihracat rakamları

PPRO raporuna göre Hollanda’nın toplam ihracatı 2022’nin ağustos ayında 61,6 USD milyar olarak açıklandı. Güncel araştırma sonuçlarına göre ülkenin toplam ihracatının önceki yıla oranla %29,3 büyüdüğü belirtiliyor. 

Hollanda ekonomisinin büyüme oranlarının 2022’de %2,9 ve 2023’te %1,1 olacağı öngörülüyor. Ülkenin toplam e-ticaret hacminin %17’sini ihracat oluşturuyor.

Hollanda’daki en popüler pazaryerleri

Hollanda’da en çok ziyaret edilen e-ticaret sitesi olan bol.com‘da 2022’nin temmuz ayında 89 milyon ziyaretçinin olduğu açıklandı.

2022 Eylül ayı ziyaret sayılarına göre Hollanda’da en çok tercih edilen online pazaryerleri: (Similarweb)

 1. bol.com
 2. marktplaats.nl
 3. amazon.nl
 4. coolblue.nl
 5. aliexpress.com

Hollanda’nın en çok ziyaret edilen pazaryerlerinde mağazanızla yer alarak markanızın gücünü büyütebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. 

Hollanda’daki online alışveriş siteleri 

En çok satış yapan e-ticaret siteleri Hollanda’daki tüketicileri anlamak konusunda size fikir verebilir.

Statista verilerine göre 2021 yılında Hollanda’nın en çok satış yapan e-ticaret siteleri:

 1. bol.com
 2. coolblue.nl
 3. ah.nl
 4. wehkamp.nl
 5. zalando.nl
 6. medimarkt.nl
 7. amazon.nl
 8. jumbo.com
 9. apple.com
 10. ikea.com

Hollanda’da kullanılan online ödeme yöntemleri

E-ticaret satışlarındaki tüm işlemlerin yaklaşık %70’ten fazlasını oluşturan iDeal, Hollanda’da en yaygın kullanılan ödeme yöntemi olarak dikkat çekiyor. Hollanda’daki tüm bankaların bağlı olduğu iDeal, müşterilerin banka hesaplarından direkt online transfer alışveriş yapmalarına olanak sağlıyor. Kullanılan diğer ödeme yöntemleri arasında ise kredi kartı, hediye çekleri, PayPal, Klarna ve AfterPay yer alıyor.

Türkiye’den Hollanda’ya ihraç edilen ürünler

Trading Economics verileri, Türkiye’den Hollanda’ya ihracatın 2021 yılındaki toplam getirisinin 6,76 milyar dolar olduğunu belirtiyor. En çok satış yapılan ilk 10 ürün kategorisini inceleyebilirsiniz.

 

Mineral yakıtlar, yağlar, damıtma ürünleri 948,79 Milyon Dolar
Hazır giyim ürünleri 719,46 Milyon Dolar
El işi giyim ürünleri 709,62 Milyon Dolar
Demiryolu dışındaki araçlar 408,54 Milyon Dolar
Makine, nükleer reaktör, kazanlar  467,34 Milyon Dolar
Demir ve çelik 351,08 Milyon Dolar
Elektrik ve elektronik ekipmanları 268,29 Milyon Dolar
Plastikler 202,19 Milyon Dolar
Sebze, meyve, kuruyemiş 189,14 Milyon Dolar
Alüminyum 189,13 Milyon Dolar

 

Türkiye’den Hollanda’ya ihraç edilen ürün listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Hollanda’ya e-ihracat için hangi hizmetleri almalısınız? 

Markanızı büyütmek için yurt dışına e-ticaret yapmayı düşünüyorsanız fiCommerce ile tanışmalısınız. Uçtan uca e-ticaret çözüm ortağınız fiCommerce olarak kolayca ve en kısa süre içinde Hollanda’ya e-ihracat yapmanızı sağlıyoruz.

 • Markanız için e-ticaret sitesi tasarımı, e-ticaret ve pazar yerleri mağaza yönetimi, e-ticaret lojistiği, müşteri hizmetleri, e-ihracat ve global e-ticaret çözümleri sunuyoruz.
 • E-ticaret sitenizi dünyaca ünlü Shopify ve Magento e-ticaret altyapıları ile tasarlıyor, farklı dillerde müşteri hizmetleri desteğimiz ile müşteri memnuniyetini üst seviyeye taşıyoruz.
 • Sağladığımız tek platform üzerinden bol.com, Amazon ve Aliexpress gibi Hollanda’nın en çok ziyaret edilen pazaryerlerinde mağazanızı yönetiyoruz. 
 • Size ait stokları Türkiye’den alıp Avrupa’daki depolarımıza konumlandırıyoruz. Hollanda’yı kapsayan fulfillment altyapısı üzerinden e-ihracat faaliyetlerinizi hızlandırıyoruz.  

Detaylı bilgi için E-ihracat ve Global E-ticaret Çözümleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Teklif almak ve merak ettiğiniz soruların cevaplarına ulaşmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önerilen Gönderiler