İngiltere'ye e-ihracat nasıl yapılır?

İngiltere’ye e-ihracat nasıl yapılır?

İngiltere’de yaşayan insanların %82’sinin 2021’de internet üzerinden en az 1 ürün satın aldığını biliyor muydunuz? (trade.gov) Bu durum İngiltere’ye e-ihracat yapacak satıcılar arasında yer almak istemenizin oldukça doğru olduğunu gösteriyor. İngiltere’ye e-ihracata başlamadan önce bu yazıyı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

İngiltere’de e-ticaret kullanımı

Online alışverişin dünyada en popüler olduğu yerlerden biri olan İngiltere’de e-ticaret yükselişini sürdürüyor. 2020 yılında ülkedeki toplam pazarın %20’sini oluşturan e-ticaret hacmi 2021 yılında %30’a ulaştı. E-ticaretin yıllık geliri 120 milyar doları aştı. trade.gov raporuna dayanan tüm bu verilere göre Birleşik Krallık, e-ihracat söz konusu olduğunda akıllara ilk gelmesi gereken ülkelerden biri.

PPRO’nun araştırmalarına göre 281 milyar dolar değerinde olan İngiltere e-ticaret pazarı, yılda %9 oranında büyüme gösteriyor. Birleşik Krallık’taki ortalama bir e-ticaret kullanıcısı, online mağazalara yılda 4.199 dolar harcıyor. İngiltere sınırları içindeki tüketiciler, online satın alma işlemlerinin %55’ini bir mobil cihaz kullanarak tamamlıyor. 

İngiltere ihracat rakamları

Birleşik Krallık’a e-ihracat yapmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli bilgilerden biri, tüketicilerin %42’sinin sınır ötesi alışverişi tercih etmesi. Yurt dışından ürün satın alımları İngiltere’deki e-ticaretin toplam değerinin %11’ini oluşturuyor. Bu oran İngiltere’yi e-ihracat için önemli bir pazar haline getiriyor. (PPRO)

İngiltere’deki en popüler pazaryerleri

İngiltere’ye e-ihracat yapmayı hedefliyorsanız oradaki en popüler pazaryerlerini bilmenizde büyük fayda var. Statista 2022 Temmuz verilerine göre Amazon aylık 474 milyon ziyaretçiyle ilk sırada bulunuyor. İngiltere’deki en çok ziyaret edilen pazaryerleri listesini sizinle paylaşıyor ve tüm platformları incelemenizi öneriyoruz.

 1. amazon
 2. eBay
 3. Etsy
 4. Wayfair
 5. OnBuy
 6. ManoMano
 7. Zalando

İngiltere’deki online alışveriş siteleri

İngiltere’de en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerini merak ediyorsanız ilk 10’u sizinle paylaşmalıyız. Bu siteleri incelemenin, markaları ve ürünleri gözlemlemenin e-ihracat yolculuğunda size yardımcı olacağı kesin.

 1. amazon.co.uk
 2. ebay.co.uk 
 3. argos.co.uk 
 4. etsy.com 
 5. amazon.com 
 6. next.co.uk 
 7. marksandspencer.com 
 8. ebay.com 
 9. screwfix.com 
 10. currys.co.uk

Türkiye’den İngiltere’ye ihraç edilen ürünler

Trading Economics raporuna göre, Türkiye’den İngiltere’ye ihracat getirisi 2021 yılında 13,7 milyar dolara ulaştı. Peki satılan ürünlerin arasında en çok hangileri vardı?  Türkiye’den İngiltere’ye en çok satılan ürünlere birlikte göz atalım.

Demiryolu dışındaki araçlar 2.88 Milyar Dolar
Elektrik ve elektronik ekipmanları 1.60 Milyar Dolar
El işi giyim ürünleri 1.43 Milyar Dolar
Makine, nükleer reaktör, kazanlar  1.21 Milyar Dolar
İnciler, değerli taşlar, metaller ve paralar 898.05 Milyon Dolar
Demir ve çelik ürünleri 697.12 Milyon Dolar
Hazır giyim ürünleri 559.57 Milyon Dolar
Plastikler 537.69 Milyon Dolar
Demir ve çelik 413.67 Milyon Dolar
Alüminyum 289.36 Milyon Dolar

 

Türkiye’den İngiltere’ye ihraç edilen tüm ürünleri incelemek için listenin tamamına buradan ulaşmanız mümkün.

İngiltere’de kullanılan ödeme yöntemleri

İngiltere, banka ve kredi kartı kullanımının yaygın olduğu bir ülke olarak dikkat çekiyor. PPRO’nun belirttiği bir rapora göre İngiliz tüketiciler online işlemlerin %51’ini banka veya kredi kartıyla ödüyor. Kartın dışındaki ödeme yöntemleri arasında %32 ile e-cüzdan, %7 ile banka havalesi ve %1 ile nakit yer alıyor. Kart sağlayıcılarının pazar payına bakıldığında Visa %78, MasterCard %21 ve American Express %1 oranlarıyla öne çıkıyor.

İngiltere’ye e-ihracat için nereden başlamalısınız?

Yurt dışına e-ticaret, günümüzde en popüler girişimlerden biri olarak görülüyor. Peki e-ihracat yapmaya nasıl başlayabilirsiniz? fiCommerce olarak tüm soru işaretlerinize cevap bulabilir ve sizi e-ihracat hizmetimizle tanıştırabiliriz. İngiltere’ye e-ihracat hizmetimizle en kolay şekilde Birleşik Krallık sınırlarında satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Markanız için Shopify altyapısıyla e-ticaret sitesi kuruyor, e-ticaret sitenizi ve pazaryerlerindeki mağazalarınızı yönetiyoruz.
 • Operasyonun gereksinimlerine göre stoğunuzu Türkiye veya İngiltere’deki depolarımızda tutuyor, müşterilerden gelen siparişleri sizin için yönetiyoruz.
 • Uzman ekibimiz, İngiltere’deki müşterilerle İngilizce iletişime geçiyor, sizinle Türkçe iletişimde kalarak operasyonları kolayca yürütmenize olanak sağlıyor.
 • E-ihracat hizmetimizle ilgili detaylı bilgi almak için E-ticaret ve Pazaryerleri Mağaza Yönetimi sayfamızı ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Önerilen Gönderiler