İngiltere'ye E-İhracat Nasıl Yapılır?

İngiltere’ye E-İhracat Nasıl Yapılır?

İngiltere, dünya ekonomisinin önemli bir oyuncusu olan büyük bir pazar. Çeşitli tüketici gruplarına ve endüstrilere erişim sağlar. İngilizce dilinde iş yapmanın avantajına sahip uluslararası bir ticaret merkezi ve ayrıca, lojistik açıdan Avrupa’ya kolay erişim sunar. İngiltere, gelişmiş bir dijital altyapıya sahip olup çevrimiçi ticaret için uygun bir ortam sunar. Trade.gov verilerine göre İngiltere ihracat konusunda oldukça ileri bir noktada. Trademap verilerinde ise Birleşik Krallık’ın 2022 yılında dünyaya 530 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiği görülmekte. Birleşik Krallık’ın 2022 yılında dünyadan ithalatı ise 816 milyar dolar. 2022 yılında ülkenin ihracatı bir önceki yıla göre %13,2 artarken, ithalatında ise %17,4 artış yaşanmış. Bu tablo Birleşik Krallık’ı dünya ihracatında %2,2 pay ile 14. sıraya getiriyor.

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı rapora göre, 2023 yılında Birleşik Krallık’ın 3,3 trilyon dolar olacağı tahmin edilen GSYİH’sı ile dünyanın 6. büyük ekonomisi olacağı öngörülüyor. Ülke, 2023 yılında 48.913 dolarlık kişi başına düşen cari fiyatlarla milli gelir ile dünyada 23. sırada yer alıyor. Bu yazımız İngiltere’ye e-ihracat yapmak isteyen satıcıları yakından ilgilendiriyor. İngiltere’ye e-ihracata başlamadan önce bu yazıyı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

İngiltere’de e-ticaret

Online alışverişin dünyada en popüler olduğu yerlerden biri olan İngiltere’de e-ticaret yükselişini sürdürüyor. 2020 yılında ülkedeki toplam pazarın %20’sini oluşturan e-ticaret hacmi 2021 yılında %30’a ulaşmıştı. E-ticaretin yıllık geliri ise 120 milyar doları geçmişti. trade.gov raporuna dayanan tüm bu verilere göre Birleşik Krallık, e-ihracat söz konusu olduğunda akıllara ilk gelmesi gereken ülkelerden biri.

PPRO’nun araştırmalarına göre 281 milyar dolar değerinde olan İngiltere e-ticaret pazarı, yılda %9 oranında büyüme gösteriyor. Birleşik Krallık’taki ortalama bir e-ticaret kullanıcısı, online mağazalara yılda 4.199 dolar harcıyor. İngiltere sınırları içindeki tüketiciler, online satın alma işlemlerinin %55’ini bir mobil cihaz kullanarak tamamlıyor. 

Statista’nın verilerine baktığımızda ise 2023 yılında İngiltere e-ticaret gelirinin 139 milyar sterlinden 178 milyar sterline yükselmesi bekleniyor. Avrupa genelindeki büyüme tahminleri ise 2022’de 702 milyar sterlin olan online satış gelirlerinin, 2023’te 797 milyar sterline yaklaşacağını söylüyor.

İngiltere ihracat rakamları

Birleşik Krallık’a e-ihracat yapmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli bilgilerden biri, tüketicilerin %42’sinin sınır ötesi alışverişi tercih etmesi. Yurt dışından ürün satın alımları İngiltere’deki e-ticaretin toplam değerinin %11’ini oluşturuyor. Bu oran İngiltere’yi e-ihracat için önemli bir pazar haline getiriyor. (PPRO)

İngiltere’deki en popüler pazaryerleri

İngiltere’ye e-ihracat yapmayı hedefliyorsanız oradaki en popüler pazaryerlerini bilmenizde büyük fayda var. Statista 2022 Temmuz verilerine göre Amazon aylık 474 milyon ziyaretçiyle ilk sırada bulunuyordu. Bu durumun değişmediğini söyleyebiliriz. 2023 yılında da Amazon liste başı olmaya devam ediyor. İngiltere’deki tüketicilerin %86’sı internet alışverişlerinde Amazon UK’i tercih ediyor. İngiltere’deki en çok ziyaret edilen pazaryerleri listesini sizinle paylaşıyor ve tüm platformları incelemenizi öneriyoruz.

 1. amazon
 2. Asos
 3. Tesco
 4. eBay UK
 5. Etsy
 6. Wayfair
 7. OnBuy
 8. ManoMano
 9. Zalando

Birleşik Krallık’ta 2023 yılında %59 ile mobilya ve donanım malzemeleri, %53 oranında ise spor giyim ve ekipmanlarında büyüme bekleniyor. Google’ın The Future of UK Shopping araştırmasına göre ise internet alışkanlığı daha yaygın hale gelerek marka çeşitliliğine daha açık olma durumu meydana geldi. Bir ürünün birden fazla çeşidi ve farklı markaları üzerine yapılan araştırma %40 oranda arttı.

İngiltere’deki online alışveriş siteleri

İngiltere’de en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerini merak ediyorsanız ilk 10’u sizinle paylaşmalıyız. Bu siteleri incelemenin, markaları ve ürünleri gözlemlemenin e-ihracat yolculuğunda size yardımcı olacağı kesin.

 1. amazon.co.uk
 2. ebay.co.uk 
 3. argos.co.uk 
 4. etsy.com 
 5. amazon.com 
 6. next.co.uk 
 7. marksandspencer.com 
 8. ebay.com 
 9. screwfix.com 
 10. currys.co.uk

Türkiye’den İngiltere’ye ihraç edilen ürünler

Birleşmiş Milletler COMTRADE uluslararası ticaret veri tabanına göre, Birleşik Krallık’ın Türkiye’den ithalatı 2022 yılında 15,84 Milyar ABD Doları olarak gerçekleşti.

Türkiye’den İngiltere’ye ihraç edilen ürünleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Detaylı olarak incelemek isterseniz Trading Economics sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Demir veya çelikten eşyalar823.52 milyon dolar
Örgü veya tığ işi olmayan giyim eşyaları740.01 milyon dolar
Plastikler657.31 milyon dolar
Mineral yakıtlar, yağlar, damıtma ürünleri496.21 milyon dolar
Demir ve çelik479.01 milyon dolar
Kağıt ve mukavva, kağıt hamuru, kağıt ve mukavvadan eşya399.70 milyon dolar
Alüminyum314.33 milyon dolar
Yenilebilir meyveler, fındık, turunçgil kabuğu, kavun240.43 milyon dolar
Mobilya, aydınlatma levhaları, prefabrik binalar228.04 milyon dolar
İnsan yapımı filamentler195.62 milyon dolar
Seramik ürünler194.83 milyon dolar
Kauçuklar171.14 milyon dolar
Halılar ve diğer tekstil zemin kaplamaları169.68 milyon dolar
Balıklar, kabuklular, yumuşakçalar, su omurgasızları168.31 milyon dolar
Bakır145.16 milyon dolar
İnorganik kimyasallar, değerli metal bileşiği, izotop143.42 milyon dolar
Sebze, meyve, kuruyemiş gıda müstahzarları125.85 milyon dolar
Diğer tekstil ürünleri, takımlar, yıpranmış giysiler107.26 milyon dolar

İngiltere’de kullanılan ödeme yöntemleri

İngiltere, banka ve kredi kartı kullanımının yaygın olduğu bir ülke olarak dikkat çekiyor. PPRO’nun belirttiği bir rapora göre İngiliz tüketiciler online işlemlerin %51’ini banka veya kredi kartıyla ödüyor. Kartın dışındaki ödeme yöntemleri arasında %32 ile e-cüzdan, %7 ile banka havalesi ve %1 ile nakit yer alıyor. Kart sağlayıcılarının pazar payına bakıldığında Visa %78, MasterCard %21 ve American Express %1 oranlarıyla öne çıkıyor.

İngiltere’ye e-ihracat için nereden başlamalısınız?

Yurt dışına e-ticaret, günümüzde en popüler girişimlerden biri olarak görülüyor. Peki e-ihracat yapmaya nasıl başlayabilirsiniz? fiCommerce olarak tüm soru işaretlerinize cevap bulabilir ve sizi e-ihracat hizmetimizle tanıştırabiliriz. İngiltere’ye e-ihracat hizmetimizle en kolay şekilde Birleşik Krallık sınırlarında satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Markanız için Shopify altyapısıyla e-ticaret sitesi kuruyor, e-ticaret sitenizi ve pazaryerlerindeki mağazalarınızı yönetiyoruz.
 • Operasyonun gereksinimlerine göre stoğunuzu Türkiye veya İngiltere’deki depolarımızda tutuyor, müşterilerden gelen siparişleri sizin için yönetiyoruz.
 • Uzman ekibimiz, İngiltere’deki müşterilerle İngilizce iletişime geçiyor, sizinle Türkçe iletişimde kalarak operasyonları kolayca yürütmenize olanak sağlıyor.
 • E-ihracat hizmetimizle ilgili detaylı bilgi almak için e-ticaret sayfamızı ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Öne Çıkan Gönderiler