İyi bir web sitesinin e-ticaret operasyon maliyetlerini düşürmede önemi

İyi bir web sitesinin e-ticaret operasyon maliyetlerini düşürmede önemi

E-ticaret sitenizden satış yapmaya başlayarak operasyon maliyetlerinizi düşürebilir, satışlarınızı artırabilirsiniz. Online alışveriş sitesi kurmak size nasıl avantajlar sağlar? Birlikte inceleyelim.

Kira, aidat gibi masraflar ödemezsiniz.

Fiziksel bir mağazaya sahipseniz kira, aidat gibi birçok gideri olacaktır. Kendi e-ticaret siteniz üzerinden satış yaptığınızda ise çok daha uygun fiyatlarla satış yapmaya başlayabilir, maliyetten tasarruf edersiniz. Böylece daha fazla indirim ve kampanya yaparak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Müşterilerinize kişiselleştirilmiş fırsatlar ve çözümler sunabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesine sahip olmanın avantajlı yanlarından biri de kullanıcılarla doğrudan erişiminiz olması. Böylece chatbot, çağrı merkezi, canlı chat gibi kanallarla daha iyi bir müşteri hizmetleri deneyimi sunabilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinize özel pazarlama çalışmaları yapabilir, A/B testleri yaparak kullanıcılarınıza farklı içerik ve tasarımlar gösterebilir, web sitenizi geliştirebilirsiniz.

Satışlarınızı artırmak için e-ticaret sitenizde uygulayabileceğiniz bazı pazarlama çalışmaları:

 • Yeni müşterilerinize indirim kodu tanımlayarak satın alma kararı vermelerini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Yeni ürün ve hizmetleriniz hakkında mevcut müşterinizi bilgilendirdiğiniz mailing çalışmaları yapabilirsiniz.
 • Müşterilerinizin doğum gününde onlara özel hediye ve indirim fırsatları sunabilirsiniz.

Çapraz satış teknikleri ile satışlarınızı artırabilirsiniz.

E-ticaret sitenizde bir ürünle ilgilenen ya da bir ürünü satın alan müşterilerinize başka ürünlerinizi önererek satışlarınızı artırma şansına sahipsiniz. Örneğin mikser satın alan bir müşterinize kek ve kurabiye kalıpları önerdiğinizde satın alma olasılığı yüksek olur. Benzer şekilde elbise alan müşterinize elbisenin stiline uygun takı ve ayakkabı önermeniz hem daha iyi bir alışveriş deneyimi sunar hem de satışlarınızı artırır.

Cross-selling (çapraz satış) yönteminin avantajları:

 • Yeni müşteri edinmeye göre daha ekonomiktir ve daha az efor gerektirir.
 • Müşterilerinizin kullanım alışkanlıklarını bildiğiniz için yüksek dönüşüm oranı yüksektir.
 • Müşterilerinizin ürünlerini keşfetmesini kolaylaştırır.
 • Müşteri sadakatini artırır.

Çapraz satış teknikleri hakkında detaylı bilgi almak için “E-ticarette çapraz satış (cross-selling) ile satışları artırmak” yazımızı okuyabilirsiniz.

SEO çalışmaları ile daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

E-ticaret sitenizde markanızı ve ürünlerinizi dilediğiniz gibi tanıtabilirsiniz. Müşterileriniz için faydalı olacak blog içerikleri ve ürün rehberleriyle web sitenizi zenginleştirebilirsiniz. Yaptığınız SEO çalışmaları organik trafiğinizi artırır, arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı ve daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar. İşletmenize yakın konumdaki müşterilere ulaşmayı hedefliyorsanız “Yerel SEO” çalışmaları da faydalı olacaktır.

E-ticaret sitenizde maliyetleri azaltmak için neler yapabilirsiniz?

E-ticaret sitesi üzerinden satış yapmak oldukça avantajlı olsa da birkaç noktaya dikkat ederek maliyetlerinizi daha fazla azaltabilirsiniz. E-ticaret sitenizde maliyetleri azaltmak için yapabilecekleriniz.

Bütçe kalemlerini gözden geçirin.

 • Bir e-ticaret sitesi kurmaya karar verdiğinizde karşınıza dört temel harcama kalemi çıkar. Bütçenizi gözden geçirin ve ödediğiniz ücret için maksimum faydaya odaklanmayı ihmal etmeyin.
 • Alan adı
 • Hosting sağlayıcısı
 • Web sitesi geliştiricisi ya da yazılım ajansı
 • Tema ve eklentiler

Ürün iadelerinizi azaltmak için harekete geçin.

Ürün iadeleri, e-ticaretin olmazsa olmazı. Ancak iadeleri ne kadar azaltırsanız o kadar tasarruf edebilirsiniz. İşte e-ticarette ürün iadelerini azaltmak için yapabilecekleriniz:

 • Farklı açılardan, yüksek çözünürlüklü ürün görselleri kullanın.
 • Detaylı ürün açıklamaları yazın.
 • Kalite kontrol sürecini titizlikle gerçekleştirin.
 • Ürünü sağlam bir şekilde paketlediğinizden emin olun.
 • Satış sonrası destek hizmeti verin.
 • Müşterilerinizin iade sebeplerini analiz edin.

Terk edilmiş alışveriş sepetlerini satışa dönüştürün.

Baymard Instute’nin yaptığı araştırmaya göre alışveriş sepetleri %69,82 oranında sipariş tamamlanmadan terk ediliyor. İyi haber şu ki terk edilmiş sepetleri satışa dönüştürmenin basit yolları var. Bazı müşteriler için push notification, SMS ve mailing gibi kanallardan basit bir hatırlatma yeterli olacaktır. Bazı müşterilere ise indirim, ücretsiz kargo gibi teşvikler sunmanız gerekir. Bu küçük promosyonların satışlarınızı artırmada büyük bir etkisi olduğunu ve uzun vadede size maliyet avantajı sağladığını göreceksiniz.

fiCommerce Magento ve Shopify alt yapılarını kullanarak stratejik pazarlama planınıza uygun, kullanıcı dostu bir şekilde e-ticaret sitenizi hazırlıyor. Toplu ürün listeleme, stok takibi, stok güncelleme, kargo takibi, raporlama ve analiz süreçlerinizi profesyonel ekibi ile yönetiyor. Detaylı bilgi almak için E-ticaret sitesi tasarımı sayfamızı ziyaret edebilir, teklif almak için bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Gönderiler