Satışları Artıracak Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Satışları Artıracak Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Günümüzde internetten satış yapan tüketicilerin sayısı giderek artıyor, yapılan her araştırma sonucunda bunu görmek mümkün. Siz de bir e-ticaret işi yapıyor ve ürünlerinizin kalitesine güveniyor olabilirsiniz ama bir müşterinizin ürününüze ulaşana kadar tek güvencesi web sitenizdeki fotoğraflar.

Bu nedenle, en iyi e-ticaret sitelerinde sadece güzel ürünler değil, aynı zamanda bu ürünlerin güzel fotoğrafları da bulunur. Bu fotoğraflar, ürünlerin kalitesini ve değerini ortaya koyar ve müşterinize karşı şeffaflık sağlar. Profesyonel ürün fotoğrafçılığı, markanızın hikayesini görsel olarak çekici bir şekilde anlatır. Aslında bir ürün fotoğrafına işletmenizin elçisi olarak bakabilirsiniz.

Ürün çekimi nasıl yapılır, ürün fotoğrafı çekmek için neler gereklidir, ürün çekimi için hangi fotoğraf makinesi kullanılır, ürün çekimi için doğru ışık ve profesyonel kamera çekimi nasıl yapılır soruları bu yazımızda.

E- ticaret Sitesi için Profesyonel Ürün Fotoğrafçılığı Neden Önemli?

Ürün fotoğrafları, web sitesi trafiğini satışa dönüştürmede önemini korumaya devam ediyor. Site içeriği ve ürün açıklamaları ise SEO için olmazsa olmazlar arasında.

Online alışveriş yapan tüketiciler ürünleri şahsen göremedikleri ve dokunamadıkları için iyi fotoğraflara ihtiyaç duyarlar. Fotoğrafın kalitesi ne kadar yüksek olursa, müşteriler satın alma konusunda o kadar emin hissedecektir. Ürün fotoğraf çekimi çalışmaları yaparak hedef kitlenizin bilgi edinmesini ve satın alma konusunda motive olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu blog yazımızda kaliteli ürün görselleri oluşturmak ve rakiplerinizden sıyrılmak için uygulamaya koyabileceğiniz gerçek ipuçlarını bulabilirsiniz.

Doğru Ekipmanı Seçmek

Ürün fotoğrafını çekerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de çekim için doğru ekipmanı seçmektir. Bugün çoğumuz doğrudan telefonla harika ürün fotoğrafları çekebiliriz. Neredeyse hiçbir maliyeti yok, ancak getirisi çok büyük, daha fazla satış. Gelişen teknoloji, akıllı telefon kameralarının sinema filmi çekecek kadar gelişmesi ve internet üzerindeki ücretsiz fotoğraf düzenleme araçları işinizi kolaylaştırsa da öğrenilecek birçok nokta var.

Olmazsa olmaz ekipmanlar:

  • Kamera
  • Tripod
  • Lens

Kamera

İyi ürün fotoğrafları için en başta iyi bir kamera gerekir. iPhone’lar ve Android’ler ışığın az olduğu veya kameranın titrediği durumlarda bile güzel ve net bir kare yakalamanızı kolaylaştırıyor.

Elbette bu dijital fotoğraf makinelerinin hayatımızdan çıktığı anlamına gelmiyor. Bir akıllı telefondan daha fazla özelliğe sahip olan dijital kameralar, ürün çekimleriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Ancak inceliklerini öğrenmediğiniz sürece bu kameralardan yeterince yararlanamazsınız.

Bir telefon kamerası kalitesinin ötesine geçmek istiyorsanız dijital, DSLR olarak da bilinen kameralar bir sonraki adımdır.

Tripod

Tripodlar, her fotoğrafçının ihtiyaç duyduğu faydalı, çok yönlü bir ekipmandır. Çoğu fotoğrafçı, hangi alanda fotoğraf çekiyor olursa olsun mutlaka tripod kullanır. Tripodlar denge sağlayarak bir fotoğrafın titremesini önler ve mükemmel kareyi yakalamanıza yardımcı olur.

Kamerayı sabitlemenin yanı sıra, ürününüzü daha ayrıntılı olarak ele alacağınız uzun pozlama ve düşük ışıkta fotoğrafçılık gibi çeşitli teknikler için fayda sağlar. Tripod kullanmak, daha iyi ürün fotoğrafları çekmenizi sağlayacak ve iyi düşünülmüş bir kompozisyon yaratmanıza yardımcı olacak.

Lens

Ürün fotoğrafçılığı çekiminin en önemli adımlarından biri de doğru lensi seçmek ve ihtiyacınıza uygun olanla ilerlemektir. Doğru lensi ne zaman ve nasıl kullanacağını bilmekse daha iyi bir fotoğrafçı olma yolundaki adımlardan biridir. Farklı kamera türlerine göre lensler oldukça farklılık gösterse de birkaç temel bilgi ilk aşamalar için işinizi görecektir. 

İki temel kamera lensi kategorisi vardır:

1. Prime lensler: Prime’ların sabit bir lens odak uzaklığı vardır, bu da onları daha hızlı ve daha keskin hale getirir. Prime lensler, sabit odak uzunlukları nedeniyle daha az esnek olmakla birlikte, hızlı ve hafiftirler, bu da lenslerle seyahat etmeyi kolaylaştırır.

2. Zoom lensler: Zoomlar, tek bir mercekten farklı odak uzaklıklarına izin vermek için bir dizi mercek kullanır, ancak buradaki tek sorun o kadar da hızlı olmamalarıdır. Aynı zamanda prime lenslerden daha büyük ve daha ağır olma eğilimindedirler.

Her iki lens türü içerisinde farklı odak uzunluklarına sahip çeşitli lensler bulunur. Ancak özellikle ürün fotoğrafı çekiminde prime lens türleri daha çok tercih edilir. Elbette burada çektiğiniz ürünün boyutu, nasıl karaler çıkarmak istediğiniz ve mekan gibi belirleyici noktalar da bulunuyor.

Doğru Işıkta Fotoğraf Çekmek

Bir fotoğrafın görsel kalitesinin büyük bir kısmı ne kadar iyi bir ışıkta çekildiğinden gelir. Işığın çekmek istediğiniz fotoğraf türüyle eşleştiğinden emin olmak için birkaç basit adım atarak çektiğiniz fotoğrafları gerçekten iyileştirebilirsiniz. Size doğru ışığı yakalamak için birkaç ipucu!

Gün Işığından Yararlanın!

Dışarıda fotoğraf çekerken en iyi ışık kaynaklarından biri olan güneşten yararlanabilirsiniz. Güneş ışığı zengin ve sıcak olma eğilimindedir, bu da herkesin iyi görünmesini sağlar. Ancak, parlak, bulutsuz ve güneşli günlerde çekim yapmaktan kaçının. Çok fazla güneş ışığı ürünlerinizi gölgede bırakabilir.

Bulutlu günler aslında fotoğraf çekmek için idealdir. Bulutlar ışığı azaltır, yumuşatır ama yine de zengin renkler sergiler. Ayrıca daha az gölge oluşturur.

Reflektör Kullanın!

Bulutlar ve ağaçlar doğal ışık dağıtıcılardır ama ışığı dağıtmak ya da gereken yere yansıtmak için kendi yöntemlerinizi de bulmalısınız. Bir reflektör oluşturmak aslında oldukça kolay. İç mekandaysanız ve lamba gibi tek bir sert ışık kaynağınız varsa, üzerine bir parça beyaz kağıt koymanız yeterlidir. Dışarıdaysanız, nesneyle güneş arasına yerleştireceğiniz açık renkli bir şemsiye ışığı dağıtmanıza yardımcı olur.

Fotoğraf Çekimi İçin Arka Fon Seçimi Yapmak

Ürün fotoğraf çekiminin en önemli detaylarından biri de doğru fon seçimidir. Ürünün özelliklerini ortaya çıkaracak, rengini, boyutunu ve dokusunu en iyi şekilde yansıtacak arka fon seçimi fotoğraf çekiminden verimli sonuçlar almanızı sağlar.

Ürün detaylarının öne çıkmasını ve daha ilgi çekici görünmesini sağlamak için fon seçimi yaparken kararınızı doğru vermelisiniz. Peki fotoğraf çekimi için doğru fon seçimi nasıl yapılır?

Müşteriler herhangi bir ürünü seçerken algılarını dağıtacak parlak ve renkli arka plan görmeyi tercih etmezler. Herhangi bir görselde ürünün odak noktası olması gerekir. Bu nedenle satış odaklı bir ürün fotoğraf çekimi yapıyorsanız beyaz arka fon seçimi yapmak en doğru tercih olacaktır. Renkli bir arka planda çekim yapmayı tercih ediyorsanız, burada gözetmeniz gereken yine ürünün geri planda kalmayacağı bir renkle ilerlemek.

Fotoğraf çekimi için seçeceğiniz arka fonu renkli kartonlardan belirlemeniz de hem maliyeti düşürür hem de en pratik yöntemdir.

Profesyonel Ürün Fotoğraflarını Düzenlemek

Ürün fotoğraflarınızda yapacağınız basit ve küçük düzenlemeler bile görsel dünyanızı iyileştirecek ve yukarıya taşıyacaktır. Yapacağınız bu küçük dokunuşlar görselleriniz arasında tutarlılık sağlayacak ve sitenizde gezinmeyi kolaylaştıracaktır.

Ürün fotoğraflarında düz renkli bir arka plan kullanmış olsanız bile, yine de biraz renk düzeltmesi yapmak fotoğrafı daha canlı gösterir. Bu düzenlemeler fotoğrafları tekdüzelikten kurtarır ve doğru renkleri ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Sizin için kullanımı en kolay ve pratik fotoğraf düzenleme programlarını araştırmanızı ve bu uygulamaları karıştırmanızı öneririz. Ne kadar çok öğrenir ve keşfederseniz, web sitenizde mümkün olan en iyi ürün fotoğraflarını sunma konusunda o kadar iyi olursunuz!

360 Derece Fotoğraf Çekimini

E-ticarette en çok kullanılan görsellerden biri de 360 derece fotoğraflar. Özellikle ürün görselleri için tercih edilen bu fotoğraflar insanların ürünleri 360 derece döndürüp farklı açılardan görebilmesi için olanak sağlar. Standart ürün fotoğrafçılığının ötesine geçmenizi sağlayan 360 derece fotoğraf çekimi ürünlerinizin işlevselliğini vurgulamanıza ve etkileşimi arttırmanıza yardımcı olur. Yeni nesil teknolojilere gerek duymadan sadece akıllı telefonunuza uygulama indirerek bile yapabileceğiniz bir çekim olduğunun da detayını paylaşmadan geçmeyelim.

İlgili Gönderiler