Şirket Giderlerini Düşürmenin Yolları

Şirket Giderlerini Düşürmenin Yolları

Büyük bir şirketiniz ya da küçük bir işletmeniz olsun fark etmez, şirket giderlerini mümkün olduğunca düşürmek her durumda kârlıdır. İşletme maliyetlerini azaltmak, daha fazla gelir getirmeden kârlılığı artırmanın harika bir yoludur. Ancak maliyetleri azaltmak kolay değildir, kimi zaman yaratıcılık, kimi zamansa yeni şeyleri deneyip, radikal adımlar atmayı gerektirir.

Gelir gider dengesini doğru ayarlamak ve sürdürülebilir kılmak sizi rakiplerinizin önüne taşır ve birçok avantaj sağlar. Teknolojiyi daha çok kullanmaktan, kağıt kullanımını sınırlandırmaya kadar, zorluk yaşamadan genel giderlerinizi ve yapılan harcamaları azaltmanın birçok yolu vardır.

Bu yazımızda işletmeniz için uygulayabileceğiniz maliyet düşürme yöntemlerini sizin için derledik.

Şirket Giderlerini Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Şirketler için gider kavramı, şirketin hizmet, mal veya herhangi bir maliyet kategorisi için başka bir kişi veya gruba yaptığı ödemelerdir. Bu açıklamalara bağlı olarak yaklaşık şirket giderlerini şöyle sıralandırabiliriz:

·        Vergiler

·        Sigorta Ödemeleri

·        Kira

·        Personel Masrafları

·        Ofis Malzemeleri

·        Seyahat Giderleri

·        Reklam ve Pazarlama Çalışmaları

·        Ulaşım Giderleri

Şirket Giderlerini Düşürmek Neden Önem Taşır?

Gelir gider yönetimi, şirketlerin en yoğun uğraş gerektiren dengesidir. Genelde işi kurma sürecinde geliştirilir ve birçok hata yapılır. Doğru bir işleyiş için gelir gider dengesi ayarlanmalı ve buna bağlı olarak da oluşan yenilikler sonrasında gelir ve giderlerin şirketin çalışma amacına uygun yönetilmesi gerekmektedir.

Şirket giderlerini azaltmak uzun vadede şirketinizin daha verimli olmasını sağlayacaktır. Şirket giderlerini azaltmak için yapılan bazı şeyler her ne kadar etkisiz görünse de bunların hepsi birleştiğinde işletmeniz her şekilde kâr elde edecektir.

Şirket Giderlerini Nasıl Azaltılır ve Şirket Giderlerini Azaltmanın İpuçları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Çalışmalarına Yönelin

Televizyon reklamlarına veya reklam panolarına çokça para harcamak yerine, web sitenize trafik çekmek veya şirketinizin adını duyurmak için arama motorlarını kullanabilirsiniz. Dijital pazarlama araçlarını kullanarak ve strateji geliştirerek müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Artık müşteriler, ürünlere Instagram, Pinterest ve Facebook gibi platformlardan ulaşıyor.

Bu platformlarda reklam vermek geleneksel medyadan daha az maliyetlidir. Hedeflediğiniz demografik grup için hangisinin daha iyi bir yöntem olacağını araştırın: Sosyal medya mı yoksa geleneksel medya mı?

Geri Dönüşüme Önem Verin

Geri dönüşüm uygulamaları şirket giderlerini azaltmanın en önemli yollarından biridir. Çünkü işletmelerde kullanılan ofis malzemeleri genellikle geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Kullanılmış kağıtları ay sonunda geri dönüştürebilirsiniz. Bu her ne kadar etkisiz bir yöntem gibi dursa da ay sonunda işletmenizin maliyet tasarrufuna katkıda bulunacaktır.

Personel Konusunda Seçici Davranın

Öncelikle işe uygun olan personel sayısı iyi belirlenmelidir. Aynı zamanda personelin yetenekleri ve özverili çalışması da önemlidir. Buradaki önemli nokta ise yapılan iş için en doğru personeli konumlandırmaktır. Böylece personel sayısını azaltabilir, iş verimliliğini artırabilirsiniz.

Freelancer’larla Çalışın

Günümüzde işinde çok profesyonel olan ve sizlere kalitesi yüksek işler sunan birçok freelancer çalışan var. Bazı işler için freelancerlarla anlaşabilir ve daha az giderle daha güzel işler çıkartabilirsiniz.

E-dönüşüm Uygulamalarını Kullanın

Genel muhasebe işleri için, fatura kesme, saklama, hesap tutma vs., e-dönüşüm uygulamalarını kullanmak sizi birçok gereksiz maliyetten kurtaracaktır. Ayrıca verilerinizi bilgisayar ortamında sakladığınız sürece tek tıkla istediğiniz veriye ulaşabilirsiniz. Buna bağlı olarak da kâğıt, yazıcı, mürekkep vs. gibi birçok baskı maliyetinden kurtulmuş olursunuz.

Seyahat Giderlerini Azaltın

İş yerlerinin en önemli harcama kalemlerinden biri de ulaşım giderleri ve iş seyahatleridir. Yine teknolojiye bağlı olarak seyahat giderlerini azaltmanın birçok yolu var. Bir toplantı için işletmenizden çokça uzak bir yere gitmek yerine, online toplantı sistemlerini kullanabilirsiniz. Gereksiz seyahatler hem zamanınızın boşa gitmesine sebep olur hem de çok masraflıdır.

Yemek Giderlerini Düzenleyin

Birçok şirket hala yemekhane sistemi kullanmaya devam ediyor ancak mutfak alışverişi, personel alımı gibi birçok konu yemek giderlerini arttırıyor. Yemek giderlerini düşürmek için yemek kartı firmaları ile anlaşma yapabilirsiniz. Her personel içinde belirli bir ücret bulunduran yemek kartı sunmak daha avantajlı ve kârlı bir tercihtir. Bunun yanı sıra personelinize bir yemek kartı sunmak, bu kartı istediği gibi kullanarak motive olmasını da sağlar.

Çalışanlara Evden Çalışma İzni Verin

Çalışanlara haftada bir gün de olsa evden çalışma izni vermenin işletmenize birçok faydası olacaktır. Evden çalışan personel hem daha motive olacak hem de işletme bir gün kapalı olduğu için siz birçok elektrik masrafından kurtulmuş olacaksınız.

Fiziki Toplantıların Sayısını Azaltın

Pandemiyle birlikte fiziki toplantılar yerini online buluşmalara bıraktı. Çevrimiçi uygulamaların dünya üzerinde kullanımı sürekli artıyor ve toplantılar için tercih ediliyor. Şirket gideri olarak toplantılara giderken kullanılan araç ve yakıt masraflarından tasarruf edebilir, online toplantılarla yüklerinizi hafifletebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir