Dünya E-ticaret Trendlerinin En Güncel Verilerini Sizin İçin Derledik: We are social 2023 Ocak Raporunun Özeti

<strong>Dünya E-ticaret Trendlerinin En Güncel Verilerini Sizin İçin Derledik: We are social 2023 Ocak Raporunun Özeti</strong>

“Geçtiğimiz on iki ayda, dünyanın dijital davranışları, “pandemi yılları” ile karşılaştırıldığında bile, yıllardır gördüğümüz en derin değişikliklerden bazılarını bize gösterdi.”

We are social ve Meltwater’ın birlikte hazırladığı Digital 2023 Raporunu Kepios’un kurucusu Simon Kemp bu şekilde özetliyor.

We are social’ın Statista, Semrush, Similarweb, PPRO vb. Kaynaklardan aldığı verilere dayaranak hazırladığı ve 2022 yılının dijital performansını detaylı bir şekilde ele alarak hazırladığı Digital 2023 raporu Ocak ayında yayınlandı.

Rapor; Dijitale konu olan global başlıklar, dünya nüfusu, internet ve sosyal medya, mobil, e-ticaret ve dijital pazarlama başlıkları altında birçok sayısal bilgi ve veriyi içeren detaya sahip. Biz de sizler için bu raporu kısaca özetledik.

Dünya nüfusu ve İnternet kullanımı

Yapılan son sayımlara göre dünya nüfusu 8 milyarı geçti. Raporda bu nüfusun 5.16 milyarının internet kullanıcı olduğu belirtiliyor. Sosyal medya kullanıcı kitlesi 4.76 milyara hitap ederken, mobil cihaz kullanan kişi sayısı da 5.44 milyar olarak resmediliyor. Bu sebeple de internet kullanımının hangi cihazlardan daha çok tercih edildiğine ait verilerde mobil cihazların diğer cihazlardan daha yüksek oranda olduğu görünüyor. İnternet kullanıcılarının %59 mobil cihazları, %38.9’u bilgisayarı,%1.98’i tablet kullanarak internete giriş yapmayı tercih ediyor. En çok kullanılan web sayfalarının kategorileri başlıca şöyle;

  • Chat ve mesajlaşma uygulamaları (%94.8)
  • Sosyal ağlar (%94.6)
  • Arama motorları (%81.8)
  • Alışveriş siteleri (%76)
  • Navigasyon uygulamaları (%55)

Buna göre de e-ticaretin internet dünyasındaki kullanımda ilk 5’te yer aldığını görüyoruz. Bu da online alışverişin aslında ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Raporun e-ticaret ile ilgili de detaylı bir bölümü mevcut.  Bu kapsamda kısaca size özetlemeye çalıştık.

Haftalık Bazda Online Alışveriş Aktiviteleri

We are Social e-ticaret tarafındaki raporuna haftalık verileri ele alarak başlamış. Kimi kategorilerde geçen yıla oranla gerilemeler yaşanırken, kimi de konumunu koruyabilmiş. Haftalık tüketici davranışlarında ürün ve hizmet alımı %57.6 ‘lık bir orana sahip, geçen yıla göre %1.4 düşüş mevcut. 2. El ürün alışverişlerinde de aynı oranda düşüş olmakla beraber pazar payı %14.2’lik bir orana sahip. Bu tabloda sabit kalabilen kategori, birçoğumuzun tahmin edebileceği gibi gıda kategorisi. Geçen yıldan bugüne kadar herhangi bir düşüş yaşamamış ve yerini koruyan Online gıda ve market alışverişlerinin payı %28.3 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılında bazı kategorilerdeki düşüşün bir sebebi 2020 ve 2021 yıllarında yaşanan pandemi sebebiyle ülkelerdeki sokağa çıkış yasaklarının yarattığı normalin üzerindeki artışın biraz daha regüler bir seviyeye döndüğünün bir işareti olabilir ki biz bunu önümüzdeki aylarda daha iyi anlıyor olacağız.

E-ticaret için ürün ve hizmet kategorileri kadar satışlar için sunulan ödeme yöntemleri ve fiyatlamalar da önemli. Dünya çapındaki ekonomik gelişmeler tüketicilerin fiyat odaklı davranmasının yolunu açıyor. Ancak e-ticaretin zaman kazandırma avantajını kullanmak isteyen tüketiciler de fiyata odaklanmak yerine ihtiyacını hızlıca gidermeye odaklanabiliyor. We are social raporunda haftalık bazda ürün fiyatı karşılaştırma servislerinin kullanımında %4.5’lik bir düşüş olduğunu paylaşmış. Buna ek olarak “şimdi al sonra öde” ödeme seçeneğinin kullanımı %3.4 oranında artış göstermiş.

Ödemelerden bahsetmişken 2023’te tüketicilerin tercih ettiği ödeme yöntemlerine ait veriler de raporda yer alıyor. Ödeme yöntemlerinde dünyada en büyük pay %58.8 ile dijital ödeme platformlarına ait. İkinci sırada %52.8’lik oranla banka kartları yer alıyor.  Dünya genelinde kredi kartı kullanımı ise banka kartlarının gerisinde yer alıyor. Kredi kartı ödeme yöntemi tercihi olarak %24.5’lik orana sahip. Türkiye’de geçerli dijital ödeme platformları hala kısıtlı sayıda olsa da sitenizden yapacağınız satışlar da alternatif ödeme yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Dünya nüfusunun %57.6’sı haftalık olarak online satın alma gerçekleştirmiş. Rapor yer alan ilk 3 ülke sıralamasında Türkiye 3. Sırada. Bu hem yerel markalar için yeni potansiyellerin sinyalini veriyor hem de global pazardaki satıcıların da dikkatini çekiyor. Aynı raporun dijital pazarlama bölümünü incelediğimizde Instagram’ın en çok kullanıldığı ülkeler sıralamasında Türkiye 1. sırada yer alıyor. Ülkemiz sadece e-ticaret için değil; s-ticaret için de yüksek potansiyele sahip. S-Ticaretten bahsetmişken We are social’ in sosyal medya tarafında, bu konu ile ilgili raporunda yer verdiği bazı verileri de paylaşmak isteriz.

We are social 2023 raporunda Sosyal Medya ve S-Ticaret

Dünya çapındaki 16-64 yaş arasındaki sosyal medya kullanıcılarını esas alarak sunulan verilerde ilk olarak kullanım amaçları ele alınmış. Sosyal medyanın amaçları arasında %47.1 oranla 1. sırada arkadaşlar ve aile bireyleriyle iletişim kurmak, 2. sırada boş zamanı değerlendirmek, 3. sırada da yeni hikayeleri okumak karşımıza çıkıyor. S-ticaretin alanı olan ürün satışı ve yeni ürünlerin keşfedilmesi %25.9 oranla 5.sırada. S-ticaret blogumuzda, bu alanın en büyük kitlesinin Z kuşağından geldiğine değinmiştik. Sosyal medyanın günlük kullanım sürelerine bakıldığında 16-24 yaş aralığının en yüksek orana sahip olduğunu görüyoruz. Bu yaş aralığındaki kadın kullanıcılar günlük ortalama 3 saat 11 dakika, erkek kullanıcılar ise 2 saat 46 dakika sosyal medyada zaman geçiriyor.

We are social raporda en çok vakit geçirilen sosyal medya platformlarını sıralamış. İlk sırada 23 saatle TikTok geliyor, geçen yılın verilerine göre %19.7 oranında kullanımı artmış. Facebook aylık 19 saatle 2. sırada yer alıyor. Meta ile aynı bünyede olan Instagram bu listede 12 saatle 3. sırada onu takip ediyor. Uygulamaların kullanım yüzdelerinin ve kullanım amaçlarındaki çeşitliliğin artması markalara bu alanda da birçok fırsat tanıyor. Markaların satışlarını arttırabilmek için s-ticaret bir fırsat, bunun yanında raporda verilen diğer satış arttırıcı detaylara göz atalım.

Online Satışları Arttıran Faktörler

Her müşterinin ihtiyaçları, tercihleri farklı olsa da satıcılardan ortak beklentileri var. We are social müşterilerin bütçesini ve kendisine sunulan avantajlara göre satın alma kararlarını şekillendirdiğini gösteren verileri raporunda sunuyor. Dünya çapında 16-64 yaş aralığındaki internet alışverişi yapan bireylerin satın alma işlemini tamamlamasında kararını etkileyen en önemli faktörler sırasıyla;

Ücretsiz teslimat seçeneğinin olması%49.4
Kupon ve İndirimler%37.9
Diğer müşterilerin yorumların%31.6
Kolay iade seçenekleri%30.4
Hızlı ve kolay bir ödeme sisteminin olması%28.2
Sonraki gün teslimat%27.6
Sadakat programlarıyla kazanılan avantajlar%24.6

2022’de Satışların Yüksek Olduğu Kategoriler

2023 için öne çıkan kategorileri değerlendirebilecek kadar zaman geçmedi. Bu sebeple We are social raporunda 2022’ de öne çıkan kategorileri bir önceki yılın verileriyle kıyaslayarak yer vermiş. En yüksek satışların gerçekleştiği kategorilerin sıralaması ise şöyle;

KategoriElde Edilen Ciro
Giyim ve Moda871.2 Milyar $
Elektronik Ürünler765.7 Milyar $
Oyuncak ve Hobi601.7 Milyar $
Mobilya ve Ev Grubu387.7 Milyar $
Kişisel Bakım368.2 Milyar $

We are Social’ın ülke bazında hazırladığı diğer raporlarından derlediğimiz bilgilere göre; geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Çin yine 1.16 Trilyon $ ciro ile e-ticarette en yüksek paya sahip ülke olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 905 milyar$’la Amerika Çin’in ardından ikinci sırada yerini alıyor. Bir diğer Asya ülkesi Japonya da 181.2 Milyar$ ile üçüncü sırada.

Avrupa’ya baktığımızda ise Birleşik Krallık 164.1 Milyar$ ile Avrupa’nın en yüksek cirosuna sahip ülke. Almanya 115,5 Milyar $ ile ikinci, yaklaşık 84 milyar$ ile Fransa’da üçüncü olarak yerini alıyor.

Kategori bazında ülke cirolarına baktığımızda da top 3 kategori için ciro dağılımları şu şekildedir:

HAZIR GİYİM

Çin266 Milyar $
Amerika Birleşik Devletleri197.3 Milyar $
Birleşik Krallık51.47 Milyar $
Japonya47.59 Milyar $
Almanya32.69 Milyar $
İspanya8.72 Milyar $
Fransa28.01 Milyar $
İtalya16.51 Milyar $
Kanada  15. 5 Milyar $  
Hong Kong11.83 Milyar $
Hollanda9.27 Milyar $
İspanya8.72 Milyar $
Birleşik Arap Emirlikleri4.42 Milyar $
Singapur1.76 Milyar $  

ELEKTRONİK

Çin302.1 Milyar $
Amerika Birleşik Devletleri126.5 Millyar $
Japonya30.14 Milyar $
Birleşik Krallık28.15 Milyar $
Almanya19.73 Milyar $
Fransa16.56 Milyar $
Kanada10.89 Milyar $
İtalya9.98 Milyar $
Kanada10.89 Milyar $
İspanya7.75 Milyar $
Hollanda6.58 Milyar $
Hong Kong2.37 Milyar $
Birleşik Arap Emirlikleri2.11 Milyar $
Singapur1.54 Milyar $

HOBİ VE OYUNCAK, DIY

Amerika Birleşik Devletleri205.6 Milyar $
Çin197.3 Milyar $
Birleşik Krallık23.72 Milyar $
Japonya18.27 Milyar $
Almanya17.29 Milyar $
Kanada13 Milyar $
Fransa11.49 Milyar $
İtalya4.41 Milyar $
Hollanda3.60 Milyar $
İspanya3.18 Milyar $
 Birleşik Arap Emirlikleri970.7 Milyon $
Singapur598.2 Milyon $

E-ticarette Aralık 2022’de En Çok Tercih Edilen Mobil Uygulamalar

E-ticarette pazaryerleri güçlü konumunu korurken, mobil uygulamalarının da kullanım hacimleri dikkat çekiyor. Amazon, Ebay gibi global çapta alışveriş yapılmasına izin veren pazaryerlerinin mobil uygulamaları en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bu mobil uygulamaların ilk 10’u sırasıyla;

1.Amazon

2.Shopee

3.Flipkart

4.Aliexpress

5.Lazada

6.Mercadolibre

7.Shein

8.Meesho

9.Ebay

10.Myntra

E-Ticaret ve E-ihracat Operasyonlarınızda Yanınızdayız!

Uçtan uca çözüm partneriniz olarak fiCommerce, markanızın ihtiyaç duyabileceği çözümleri tek elden sizlere sunuyor. Pazaryeri yönetimi ve e-ticaret sitenizin kurulumu, hem yerel hem yurtdışı lojistik ve dağıtım hizmetleri, müşteri hizmetleri desteğimiz ile sizlere hizmet vermekten memnun oluruz. Hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir