E-Ticarette Kasım Ayına Özel Kampanyalar

E-Ticarette Kasım Ayına Özel Kampanyalar

Online alışveriş rakamlarında, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda büyük bir artış yaşanıyor. Özellikle internetin yaygınlaşması, mobil cihazların kullanımının artması ve e-ticaret platformlarının gelişmesi gibi faktörler bu artışı etkiliyor. Dünya genelinde ve Türkiye’de online alışveriş, hızlı bir şekilde büyüyen bir sektör haline geldi. İnternet kullanımının artması, kullanıcıların kolaylık ve konfor arayışları, e-ticaret platformlarının yaygınlaşması ve çeşitli kampanyaların düzenlenmesi gibi faktörler bu büyümeyi destekliyor. 

Dünya genelinde baktığımızda COVID-19 salgını, fiziksel mağazaların kapanması veya sınırlı erişime sahip olması nedeniyle online alışverişin hızla artmasına neden oldu. Pandemi sırasında birçok insan evden çalışırken veya evde daha fazla zaman geçirirken online alışverişi tercih etti. İnternet üzerinden elektronikten, giyim ve gıdaya kadar hemen hemen her şey online satın alınabilir hale geldi.

Türkiye’de e-ticaret hacmi

Türkiye’deki online alışverişin geldiği noktaya baktığımızda bunda birçok faktörün etkisini olduğunu görüyoruz.

Türkiye’de de internet kullanıcı sayısı her geçen yıl artıyor. Türkiye’de birçok yerel (Trendyol, Hepsiburada vb.) ve uluslararası (Amazon) e-ticaret platformu hizmet veriyor. Bu platformlar kullanıcılara geniş bir ürün yelpazesi ve güvenli ödeme seçenekleri sunuyor. Kargo ve teslimat hizmetleri Türkiye’de gelişmiş, bu da online alışverişin tercih edilmesine katkıda bulunuyor.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) 2022 yılı verilerine göre Türkiye’de 2022 yılında e-ticaret hacmi bir önceki yıla göre %109’luk artışla 800,7 milyar TL olarak gerçekleşti. 2022 yılında online sipariş adetleri yüzde 43 artış ile 3 milyar 347 milyon adetten 4 milyar 787 milyon adede yükselirken 2022 yılında perakende e-ticaret hacmi 458 milyar TL olarak gerçekleşti. Sektör bazında e-ticaret hacmi değerlendirildiğinde beyaz eşya ve küçük ev aletleri yaklaşık 96,7 milyar TL ile en büyük hacme sahip. Beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden sonra giyim, ayakkabı ve aksesuar 54 milyar TL, elektronik 45,9 milyar TL, havayolları ise 45,1 milyar TL olmuş. Bu sektörleri gıda ve süpermarket, seyahat taşımacılık ve depolama, yemek ve konaklama sektörleri izliyor. 

Özellikle özel günlerde ve tatil dönemlerinde e-ticaret platformlarında, çeşitli kampanyalar ve indirimler düzenleniyor. Bu, tüketicilerin online alışveriş yapmalarını teşvik ediyor.

E-ticarette Kasım ayı kampanyaları

Kasım ayı e-ticaret dünyasında dünya genelinde alışverişin en çok yapıldığı dönemdir. Bu dönemde markalar hem online hem de fiziki mağazalarında birbirinden iddialı kampanya ve indirim fırsatları sunuyor. Hem dünya hem de Türkiye genelinde e-ticarette hem pazaryerlerinde hem de markaların kendi web sitelerinde tüketicilerine sundukları indirim, promosyon, kampanya fırsatları tüketiciler tarafından yıl boyunca beklenen fırsatlara dönüşüyor. 

Her yıl Kasım ayında birbirinden iddialı fırsatlarla tüketicilere sunulan kampanyaların başında 11.11 Bekarlar Günü, Black Friday ve Siber Pazartesi kampanyaları geliyor.

11.11 Bekarlar Günü

11.11 Bekarlar Günü, Çin’de başlayan ve dünya genelinde kutlanan özel bir alışveriş etkinliği. 1990’lı yıllarda üniversiteli öğrenciler Sevgililer Günü’ne karşı olarak 11 Kasım’ı Bekarlar Günü olarak kutlanmaya başlamış. 2009 yılından bu yana ise dünya genelinde tüm tüketicilere yönelik büyük bir alışveriş etkinliği haline geldi. Bekarlar Günü her yıl 11 Kasım’da düzenleniyor ve özellikle online alışverişte büyük indirimler, kampanyalar ve promosyonlarla tanınıyor. 

Bu etkinlik, özellikle Çin’de Alibaba Group’un e-ticaret platformlarından biri olan Taobao’nun öncülüğünde popüler hale geldi. 11.11, “Bekarlar Günü” olarak bilinir çünkü tarih, 11/11 olarak yazıldığında sayılar birbirini tekrar eder, bu da sanki “bekar” anlamına gelen “1” rakamını temsil eder. Bu nedenle, bu gün bekar olan kişiler tarafından bir kutlama ve alışveriş fırsatı olarak benimsendi.

Etkinlik kapsamında birçok perakendeci ve e-ticaret platformu büyük indirimler ve çeşitli kampanyalar sunuyor. Tüketiciler, elektronik ürünler, giyim, makyaj malzemeleri, oyuncaklar ve daha birçok ürünü daha düşük fiyatlarla satın alabiliyor. 

Black Friday

Black Friday, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde, Şükran Günü’nü takip eden ilk Cuma günü gerçekleşen büyük bir alışveriş etkinliğidir. Black Friday, tatil alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul ediliyor ve büyük indirimler, kampanyalar ve promosyonlarla biliniyor. Genellikle perakendeciler ve e-ticaret platformları, tüketicilere cazip fırsatlar sunuyor. Bir pazarlama stratejisi olarak değerlendirilen Black Friday gününde ciddi bir arz ve talep söz konusudur.

Black Friday adı, bu günün yoğun alışveriş nedeniyle perakendecilerin yıl içinde kar yapmaya başladıkları dönemi işaretlemesi nedeniyle verilmiş. İndirimler, elektronik ürünler, giyim, oyuncaklar, ev eşyaları, kozmetik ürünler ve daha fazlası gibi birçok ürün kategorisini kapsıyor.

Black Friday alışveriş etkinliği, Amerika’da başlamış olsa da, zamanla dünya geneline yayılıp birçok ülkede bu tarihte benzer indirim etkinlikleri düzenlenmeye başlanmış. 

Black Friday, tüketiciler için büyük tasarruflar sağlayabileceği gibi, perakendeciler için de yıl içinde önemli bir satış dönemi. İndirimler ve kampanyalar, tüketicilerin mağazalara ve online platformlara akın etmesini sağlıyor. Bu nedenle, Black Friday, hem tüketiciler hem de satıcılar için dikkate değer bir alışveriş etkinliği.

Siber Pazartesi (Cyber Monday)

Cyber Monday, Black Friday’i takip eden Pazartesi günü ve genellikle online alışverişe odaklanan bir e-ticaret kampanyasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yılın Kasım ayının son pazartesi gününde düzenlenmeye başlanmış ancak bu da diğer kampanyalar gibi dünyada popüler hale gelmiş büyük bir alışveriş festivaline dönüşmüş.

Bu etkinlikte, e-ticaret yapan işletmeler ve pazaryerleri alışveriş fırsatları sunarak tüketicileri çekmeyi hedefliyor.

Cyber Monday’in kökeni, 2005 yılına kadar uzanıyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte, tüketiciler online olarak daha fazla alışveriş yapmaya başladılar. Cyber Monday, bu çevrimiçi alışveriş trendini teşvik etmek ve tatil alışveriş sezonunun başlangıcını işaretlemek amacıyla ortaya çıktı. Tüketicilere Black Friday’de bulamadıkları veya istedikleri ürünleri çevrimiçi olarak daha cazip fiyatlarla satın alma fırsatı sunmayı hedefliyor.

Cyber Monday, özellikle elektronik ürünler, bilgisayarlar, telefonlar, giyim, aksesuarlar gibi çeşitli ürün kategorilerinde indirimler ve özel kampanyalar sunuyor. Perakendeciler ve e-ticaret platformları bu günlerde tüketicileri çekmek ve online alışverişi teşvik etmek için büyük indirimler ve promosyonlar sunarlar. Bu nedenle, Cyber Monday, online alışveriş yapmak isteyen tüketiciler için büyük bir fırsat olarak kabul edilir.

2022 yılı Kasım ayı kampanyaları verileri

Her yıl Kasım ayında yapılan 11.11 Bekarlar Günü, Black Friday ve Siber Pazartesi (Cyber Monday) kampanyalarıyla perakendeciler ve e-ticaret platformları satış rekorları kırıyor. 2022 yılı Kasım ayında yapılan bu kampanyalarda Trendyol, Hepsiburada gibi pazaryerleri platformları milyonlarca ziyaret alıyor ve bu platformlar üzerinden milyonlarca ürün satışı gerçekleşiyor. 

Pazaryerlerinin 2022 yılı kasım ayı kampanya sonuçlarından bahsedecek olursak;

Trendyol Kasım 2022 Kampanyaları verileri 

Türkiye’nin lider, dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol, dünyada “11.11 Bekarlar Günü” ve her yıl Kasım ayının son cuma günü gerçekleştirilen “Black Friday” alışveriş festivallerine “8-11 Kasım Süper İndirim Günleri” ve “23-26 Kasım Efsane Cuma İndirim Günleri” kampanyalarıyla ile dahil oldu. Bu kampanyaların verilerine göre 2022 Kasım ayında  11 milyon kişi Trendyol platformu üzerinden alışveriş yaptı. Günlük aktif müşteri sayısı 25.6 milyona ulaştı. 127 bin satıcı en az 1 ürün sattı ve işletmelerin satışları normal zamana göre 4 kat arttı. 71 milyon adetin üzerinde ürün satışı gerçekleşti.

Hepsiburada Kasım 2022 Kampanyaları verileri 

Trendyol’dan sonra en çok ziyaretçi alan Hepsiburada pazaryeri  Kasım kampanyalarında bünyesindeki kampanyalarla geçen yıla göre sipariş sayısını 1.7 oranında artırdı. 30 milyon adet ürün satışı ile Hepsiburada, bu zamana kadarki en yüksek günlük sipariş sayısına ve cirosuna ulaştı.

E-ticaret firmaları Kasım ayı kampanyalarına nasıl hazırlanmalı?

E-ticaret firmalarının Kasım ayı kampanyalarına hazırlanırken dikkate almaları gereken birkaç önemli faktör var. Kasım ayında, özellikle 11.11 Bekarlar Günü, Black Friday (Kara Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi) gibi büyük alışveriş etkinlikleri büyük yankı uyandırıyor.

 E-ticaret firmalarının bu döneme hazırlanırken göz önünde bulundurmaları gereken bazı stratejiler;

Stok ve tedarik zinciri hazırlığı:

 • Ürün stoklarını artırın ve tedarik zincirinizi güçlendirin. Yoğun talebi karşılamak için yeterli ürün stoku bulundurmak önemlidir.

Kampanya planlaması:

 • Kasım ayı boyunca hangi günlerde hangi kampanyaları düzenleyeceğinizi planlayın. 11.11, Black Friday ve Cyber Monday gibi belirli günler için özel indirimler ve promosyonlar oluşturun.
 • Bu kampanyalara özel belli bir sepet tutarı üzerinden Ücretsiz Kargo kampanyası planlayın. Ücretsiz kargo seçeneği müşteriler için cazip gelen bir seçenek olup daha fazla ürün satmanıza da katkı sağlar.

Web sitesi ve altyapı hazırlığı:

 • Web sitenizin altyapısını yüksek trafiği karşılayabilecek şekilde güçlendirin. Hızlı yükleme süreleri ve sorunsuz işlem yapabilme kapasitesi önemlidir.
 • Kampanyaları öne çıkardığınız banner tasarımlarını, web sitenizin ana sayfasında ve ürün gezme sayfalarında konumlandırın.

Mobil dostu tasarım:

 • Mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini iyileştirin. Mobil alışverişin önemi her geçen gün artıyor, bu nedenle mobil dostu bir web sitesine sahip olmak oldukça önemli.

E-posta pazarlama:

 • Müşteri tabanınıza özel teklifler ve kampanyalar içeren e-postalar gönderin. E-posta pazarlama stratejinizi güçlendirin ve segmentasyonu kullanarak kişiselleştirin.

Sosyal medya stratejisi:

 • Sosyal medya platformlarınızı kullanarak kampanyalarınızı tanıtın. Reklamlar ve organik içeriklerle müşterilerinizi çekin.

SEO ve SEM optimizasyonu:

 • Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru reklamcılığı (SEM) stratejilerinizi güncelleyin. İlgili anahtar kelimeleri hedefleyerek daha fazla müşteri çekin.

Müşteri hizmetleri ve destek:

 • Müşteri hizmetlerini artırarak müşteri sorularını ve taleplerini hızlı bir şekilde yanıtlayın. Canlı sohbet, e-posta ve telefon desteği sunun.

Analiz ve izleme:

 • Kampanyalarınızın etkisini düzenli olarak izleyin ve analiz edin. Hangi kampanyaların daha fazla satış getirdiğini ve hangilerinin işe yaramadığını belirleyin.

Rekabeti izleme:

 • Rakiplerinizi yakından takip edin ve onların kampanyalarını analiz edin. Rekabetçi fiyatlandırma ve stratejiler geliştirin.

Pazaryerlerinde aktiflik:

 • Pazaryerlerinde mağazanız varsa pazaryerlerinin ziyaretçi trafiğinden yararlanmak için, platformun pazarlama kampanyalarına dahil olun. 
 • Mağazanız için ayrıca Takip Et Kazan kuponları, Sepette İndirim kampanyaları gibi bu özel günlere özel indirim kampanyaları oluşturun.

Kasım ayı kampanyaları için hazırlık yaparken, müşterilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini dikkate alarak özel teklifler ve promosyonlar sunmak oldukça önemli. Ayrıca kampanyalarınızın verimli bir şekilde çalıştığından emin olmak için sürekli izleme ve iyileştirme yapmayı unutmayın.

fiCommerce e-ticaret çözümlerimizle yurt içi ve yurt dışı pazaryerlerinde e-ticaret işletmeniz için uçtan uca e- lojistik hizmetleri veriyor, pazaryeri entegrasyonlarınızı sağlıyor ve pazaryeri mağazanızı yönetiyoruz. Yılın 365 günü işletmeniz için mağaza stoklarınızdan,  depolama, kargolama, satış sonrası destek, iade süreci gibi adımlarını gerçekleştiriyor, size yurt içi ve yurt dışında zahmetsiz bir e-ticaret deneyimi sunuyoruz. Fulfillment hizmetlerimiz ve diğer e-ticaret hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin

Öne Çıkan Gönderiler