fiCommerce Fulfillment Hizmetleri Nelerdir?

fiCommerce Fulfillment Hizmetleri Nelerdir?

Fulfillment hizmetleri, özellikle büyüyen e-ticaret işletmeleri için önemli bir hizmettir. Çünkü bu işletmelerin, büyük hacimli siparişleri işlemek, lojistik süreçlerini etkin bir şekilde yönetmeleri gerekir.

“Fulfillment hizmeti” genellikle e-ticaret işletmeleri için kullanılan bir terim olup, siparişlerin alınmasından, depolanmasına ve müşterilere gönderilmesine kadar olan tüm süreçleri kapsar. Bu hizmeti sağlayan şirketlere “fulfillment merkezi” veya “lojistik hizmet sağlayıcıları” denir. 

Fulfillment hizmeti veren şirketler, işletmelerin stok yönetimi, sipariş işleme, paketleme ve kargo gönderme gibi lojistik işlemleri dış kaynak kullanarak gerçekleştirmelerine olanak tanır. Bu, işletmelerin kendi depo ve lojistik altyapılarını kurmak ve sürdürmek yerine, bu süreçleri uzmanlaşmış bir şirkete devretmelerini sağlayarak böylece işletmelere daha fazla esneklik, maliyet tasarrufu ve operasyonel verimlilik sağlarlar.

Avrupa’nın en büyük fulfillment hizmeti sağlayıcılarından fiCommerce ile tanışın!

E-ticaret yapan ve daha da büyümek isteyen markalara Türkiye ve yurt dışında lojistik hizmeti sunan öncü bir şirket olarak müşterilerimizin e-ticaret operasyonlarını yönetmek ve ürünlerini depolarımızdan son tüketiciye hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırmak için teknoloji odaklı olarak çalışıyoruz. Teknolojik altyapımız ve deneyimimizle e-ticaret işinizi büyütmenizi sağlıyoruz.

Fulfillment hizmet ağımız ile kusursuz bir lojistik deneyimi sağlamak adına uçtan uca çözümler sunuyoruz.

fiCommerce olarak sunduğumuz fulfillment hizmetleri

Fulfillment hizmeti, genellikle e-ticaret işletmelerine yönelik olarak sunulan bir hizmet olup sipariş süreçlerinin her aşamasını kapsar. Bu hizmet, müşteri siparişlerinin alınmasından, ürünlerin depolanmasına ve paketlenmesine, son olarak da kargolanıp müşterilere gönderilmesine kadar olan tüm aşamaları içerir. 

Fulfillment hizmeti sağlayan bir şirket olarak e-ticaret yapan işletmeler için mal kabul, depolama, envanter yönetimi, sipariş yönetimi, paketleme, kargolama, teslimat ve iade yönetimi aşamalarını kapsayan kusursuz teknolojimiz ile kapsamlı fulfillment hizmeti sunuyoruz.

1. Mal Kabulü ve Depolama

Fulfillment hizmetinin önemli bir aşaması mal kabulü ve depolama süreçlerini içerir. Bu aşamada, fulfillment merkezimiz müşteri siparişlerini işleyebilmek ve ürünleri müşterilere hızlı bir şekilde gönderebilmek için gerekli olan ürünleri alır, kaydeder ve düzenler. Bu sürecin ana hatlarıysa şöyle;

Mal Kabulü:

 • Ürün Kontrolü: Fulfillment merkezimize gelen ürünlerin, siparişlere uygunluğunu kontrol etmek.
 • Hasar Kontrolü: Ürünlerin nakliye sırasında hasar görmemiş olduğunu doğrulamak.
 • Miktar Kontrolü: Gönderilen ürün miktarının doğruluğunu sağlamak.

Depolama:

 • Stok Yerleştirme: Depoya alınan ürünleri belirli bir düzen içinde depolamak.
 • Stok Takibi: Ürün stoklarını izlemek ve güncel tutmak.
 • Depo Yönetimi: Depo içindeki ürünleri etkili bir şekilde düzenlemek ve yönetmek.

Bu süreçler, fulfillment merkezinin operasyonel etkinliğini sağlamak ve müşteri siparişlerine hızlı ve hatasız bir şekilde yanıt verebilmek için önemlidir. Mal kabulü ve depolama süreçleri, stok yönetimi ve lojistik operasyonlarının temel taşlarıdır, çünkü doğru stoklama ve yönetim, sipariş hazırlama ve sevkiyat süreçlerini etkiler. Bu nedenle, fulfillment hizmeti sunan bir şirket olarak müşterilere hızlı ve güvenilir bir hizmet sağlayabilmek adına bu süreçlere özel bir önem veririz.

2. Envanter Yönetimi

fiPlatform ile birden çok satış kanalında detaylı envanter yönetimi yapar, güncel stok durumunuzu sürekli takip ederiz. Oluşabilecek stok hatalarını ortadan kaldırarak siparişlerinizin zamanında ve eksiksiz karşılanmasını sağlarız. 

fiPlatform’un kabiliyetleri nelerdir?

 • Türkiye ve yurt dışında pazaryeri entegrasyonlarını sağlıyoruz.
 • Shopify ya da Magento e-ticaret altyapısı ile hazırlanmış websitelerine ek olarak sağladığımız External API’lerimiz üzerinden fiPlatforma entegre olarak pazaryeri akışlarında ve websitenizde de ürün listeleme, sipariş ve kargo bilgilerini sitenizden fiPlatforma, fiPlatformdan da sitenize çift taraflı entegrasyon sağlıyoruz. 
 • fiPlatform’un kargo entegrasyonları ile yurt içi, yurt dışı ve sınır ötesi operasyonlarında kargo takibi yapabilmenize, siparişlerinizin durumunu anlık takip edebilmenize olanak sağlıyoruz.
 • Türkiye, Almanya, Polonya, Hollanda ve Birleşik Krallık’taki 14 depomuzla yaptığımız WMS entegrasyonlarımız sayesinde yerel ve sınır ötesi e-ticaret operasyonlarınızı kolaylaştırıyoruz. 
 • External API’lerimizi kullanarak fatura oluşturmak için gerekli olan sipariş bilgilerini çekmenize ve bu sayede fatura oluşturabilmenize olanak sağlıyoruz.
 • Uçtan uca e-ticaret operasyonlarınız için gerekli olan teknolojik altyapı ihtiyaçlarınızı 20’den fazla External API servisimiz ile karşılıyoruz. 
 • Stok yönetimini isterseniz fiPlatform’a bırakabilir veya External API’lerden fiPlatform’a stok beslemesi yaparak yönetebilirsiniz.

3. Sipariş Yönetimi ve Paketleme

Fulfillment hizmetinde sipariş yönetimi ve paketleme, müşteri siparişlerinin doğru ve hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamak adına kritik öneme sahip aşamalardır. Sipariş yönetimi, alınan siparişleri sistematik bir şekilde kaydedip işleme koymayı içerir. Bu süreç, stoktan düşme, müşteri bilgilerinin doğruluğu ve sipariş durumu gibi unsurları yönetir. E-ticaret işletmeleri, sipariş yönetimi süreçlerini daha etkili ve hatasız hale getirebilmek için otomasyon sistemlerinden yararlanabilir. Paketleme aşamasında ise, doğru ürünlerin güvenli ve uygun ambalaj malzemeleri kullanılarak paketlenmesi önemlidir. Hem ürün güvenliği hem de müşteri memnuniyeti açısından, düzgün paketleme süreci, (talep edilmesi durumunda hediye paketi yapılması,hediye notu eklenmesi, kişiselleştirilmiş ürün operasyonu yapılarak) ürünlerin taşıma sırasında hasar görmesini önler. 

Fulfillment hizmeti sunan bir şirket olarak, sipariş yönetimi ve paketleme süreçlerini titizlikle yöneterek müşterilere zamanında ve hatasız teslimatlar yapılmasını sağlıyoruz.

4. Kargo ve Teslimat

Fulfillment hizmetinde kargo ve teslimat aşaması, müşteri siparişlerinin son aşamasını oluşturarak ürünlerin güvenli bir şekilde müşterilere ulaştırılmasını sağlar. Bu aşama, doğru ve hızlı kargo yönetimi ile müşteri memnuniyetini etkileyen önemli bir süreçtir. Fulfillment merkezimiz, müşteriye ait olan siparişleri hızlı bir şekilde toplar, düzenler ve kargo şirketleri ile işbirliği yaparak paketleri gönderir. Kargo ve teslimat sürecinde izleme numaraları, müşterilere siparişlerinin durumu hakkında bilgi sağlar ve müşterilere ürünlerini takip etme olanağı tanır. Ayrıca, kargo sürecinde olası gecikmeler veya sorunlarla başa çıkabilme yeteneği, fulfillment hizmeti sunan şirketlerin operasyonel güvenilirliği açısından kritiktir. Bu aşamada, müşterilerinize zamanında ve güvenilir bir şekilde ürünlerini teslim ederek, e-ticaret işletmelerinin rekabet avantajını artırmasına yardımcı oluyoruz.

5. İade Yönetimi

Fulfillment hizmetinde iade süreci, müşterilerin memnuniyetsizlik, kusurlu ürün veya yanlış sipariş gibi nedenlerle ürünleri iade etmelerini kapsar. İade süreci, müşteri taleplerini etkili bir şekilde yönetmek, iade edilen ürünleri kontrol etmek ve müşteriye hızlı bir şekilde çözüm sunmak için özenle tasarlanmalıdır. Fulfillment merkezimiz, müşteriden gelen iade taleplerini kaydedip değerlendirir, iade edilen ürünleri kontrol eder ve iade koşullarına uygun olup olmadığını belirler. Ardından, iade edilen ürünlerin stok kontrolü sağlanır ve müşteriye iade işlemiyle ilgili bilgi verilir. İade sürecinin etkili bir şekilde yönetilmesi, müşteri memnuniyetini artırırken, işletmeye de lojistik ve stok yönetimi konularında avantaj sağlar. Satış kanallarınıza bağlı olarak pazaryeri mağazalarınızdan veya websitenizden gelen iade taleplerine istinaden otomatik RMA kodu oluşturulması dahil müşterilerinize sunacağınız iade politikanız çerçevesinde süreçler oluşturuyoruz.

Fulfillment hizmetini neden fiCommerce’den almalısınız?

Fulfillment hizmetini lojistikte uzman bir firmadan almak, e-ticaret işletmeleri için bir dizi avantaj sağlar. Lojistikte uzmanlaşmış bir şirket, sipariş yönetimi, depolama, paketleme ve kargo süreçlerini etkin bir şekilde yönetme konusunda deneyime sahiptir. 

fiCommerce fullfillment hizmetimizle büyük ölçekli operasyonları daha verimli bir şekilde yönetebilir, stok takibini doğru bir şekilde gerçekleştirebilir ve müşteri taleplerini hızlı bir şekilde karşılayabilmekteyiz. Lojistik süreçlerindeki teknolojik yenilikleri takip ettiğimiz için operasyonel verimliliğiniz artırabiliyoruz. Uzman bir fulfillment hizmeti sağlayıcısı olarak farklı coğrafi bölgelere hızlı kargo gönderimi yapabilme yeteneğiyle müşteri memnuniyetinizi artırabiliyor, iş ağınızı global ölçekte büyütüyoruz. fiCommerce’den  fulfillment hizmeti alan işletmeler, lojistik zorluklarla baş etmek zorunda kalmadan daha odaklı ve rekabet avantajına sahip bir şekilde faaliyet gösterebilirler. 

Markanız için sunduğumuz faaliyetleri fulfillment sayfamızdan inceleyebilir ve size kendimizi daha yakından tanıtabilmemiz için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Fulfillment hizmeti hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “fulfillment” hakkındaki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Fulfillment Hizmet Nedir? 

Fulfillment Hizmetin E-Ticaretteki a-Avantajları 

Fulfillment Hizmet Almanın 10 Faydası 

E-Ticarette Fulfillment Rehberi 

İlgili Gönderiler